Kategoriler
Amacımız

Cansuyu Kısa Dünya Raporu

Suriye, Filistin, Irak, Arakan, Mısır, Doğu Türkistan ve daha niceleri. Cansuyu Kısa Dünya Raporu

 

FİLİSTİN

 

İsrail’in abluka altına aldığı Gazze’de tam bir insanlık dramı yaşanıyor. Gazze’deki sivil halka yavaş ölüm getiren ambargo ve abluka kalkmadan, Gazze’de yeni bir çatışma engellenemiyor. Gazze her yeni güne Siyonist İsrail’in katliamlarıyla uyanıyor ayrıca ambargo nedeniyle gıda ve ilaç sıkıntısı ise cabası.

 

IRAK

 

Irak’ta yıllardır kan ve gözyaşı dinmiyor. ABD önderliğinde 12 yıl önce gerçekleştirilen işgal sonucunda, Irak korkunç insan hakkı ihlalleri ile çevrelenmiş durumda; bunların başında ise, sivillere yönelik saldırılar, mahkûmlara işkence uygulanması ve adil olmayan yargılanmalar yer alıyor.  Ayrıca 30 milyonluk ülkenin yüzde 40’ından fazlası temiz su kaynaklarından mahrum kalırken, 2 milyondan fazla kişi çatışmalar nedeniyle yaşadığı yerleri terk ederek, başka ülkelerde açlık ve sefalet içinde mülteci hayatı yaşıyor.

 

MISIR

 

Mısır'da 2013'te Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesinden bugüne kadar en az 5 bin kişi hayatını kaybederken, bunların yarısının Mursi’yi destekleyenler olduğu belirtildi. Mısır’ın seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, darbeyle indirilirken, ondan sonraki süreçte ise, Mısır’da kan durmadı. Mısır halkı her yeni gün yeni bir katliamla uyanırken, binlerce çocuk öksüz ve yetim kaldı. Öte yandan Uluslar arası kuruluşların raporlarına göre, binlerce ortadan kaybolduğu ve ya evinden alındığı bir daha haber alınamadığı belirtiliyor.

 

MYANMAR

 

Myanmar’da yasal statüler ilgili sorunlar yüzünden Müslümanlar sistematik olarak ayrımcılığa tabu tutuluyor. Budistler tarafından soykırıma maruz kalan Myanmarlı Müslümanlar, hareket özgürlükleri, gıda, su, eğitim ve tıbbi yardıma erişimleri Budistler ve Myanmar hükümeti tarafından kısıtlanıyor. Hükümetin ve halkın Müslümanlara karşı bu ötekileştirici tutumundan dolayı Müslümanlar açlık ve sefalet içinde can çekişiyor. Myanmar, açlık, sefalet, tıbbi ilaçlardan yoksunluk hat safhadayken, Müslümanların soykırıma tabi tutulması ve coğrafi özelliklerinden dolayı sürekli su taşkınların olmasından dolayı binlerce kişi hayatını kaybediyor.

 

DOĞU TÜRKİSTAN

 

Çin’in Doğu Türkistanlılara getirdiği yasaklar büyük katliamlara neden oluyor. Doğu Türkistan halkına yaşatılan zulüm, gün geçtikçe büyüyor ve yaşamını yitirenlerin sayısı her geçen gün yükseliyor. Çin Devleti, Doğu Türkistan bölgesine başörtüsü, namaz ve oruç gibi kısıtlamaları ardı arkası kesilmeksizin getiriyor. Doğu Türkistan'daki halka uygulanan zulmün tek sebebi, halkın Müslüman olması. Önceki yıllarda da Camiler yıkılmış, toplu ibadet yasaklanmıştı. Kuran Kursları kapatılmış ve bölgeye yerleştirilen Çinliler Müslümanları taciz etmek için her yolu denemişlerdi. Çin zulmü altında ezilen Doğu Türkistan'daki Uygurlar, yaşam mücadelesi vermeye devam ediyor.

 

AFGANİSTAN

 

ABD'nin Rhode Island eyaletindeki Brown Üniversitesi Watson Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nün yayımladığı “Savaşın Maliyetleri" adlı rapora göre, ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Taliban rejimini yıkmak için Afganistan'da operasyon başlattığı Ekim 2001'den Amerikan askerlerin Afganistan'dan ayrıldığı Nisan 2014'e kadar Afganistan'da yaklaşık 68 bin kişi çatışmalar ve şiddet olayları nedeniyle hayatını kaybetti.  Ayrıca bu savaşın Afganistan’a yaklaşık 3 Trilyona mal olurken, altyapı ve sosyal hayatı darmadağın etti. Crawford, Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2015'in ilk dört ayında Afganistan'da 974 kişinin öldüğünü, bin 963 kişinin yaralandığını aktardı.

 

SURİYE

 

Suriye’de yüzyılın felaketi yaşanıyor. Yaklaşık 5 yıldır Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı TÖRKAD’ün verilerine göre en az 250 bin kişi hayatını kaybetti. TÖRKAD’ün verilerine göre Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı 18 Mart 2011 ve Haziran 2015 tarihleri arasında toplamda 250 bin hayatını kaybederken, bunlardan 10 bin 901’inin çocuk en az 7 bininin de kadın olduğu belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre ise sadece Türkiye'de 1 milyon 905 bin 984 Suriyeli mülteci yaşıyor.