Kurban Organizasyonumuzda Nasıl Çalışıyoruz?

HİSSE BEDELİ

Cansuyu Derneği 2009 yılından bu yana Kurban Organizasyonlarında genel fiyatlandırma yerine, Bölge fiyatlandırması yöntemini kullanmaya başlamıştır. Farklı fiyatlandırma sisteminin uygulanmasının nedeni; Kurbanlık sıfatı taşıyan ve kesim yapılması dinen uygun olan hayvanların, bölgelere bağlı olarak fiyatlarının farklı olmasından kaynaklanmaktadır.

 

KURBANLIKLARIN ALIM - KESİM İŞLEMLERİ

Kurban alımı, kesimi ve dağıtımı sırasında tamamen dini vecibeler yerine gelecek şekilde hareket edilmektedir. Kurbanlık hayvanların alımları, kesim yapılacak olan ülkelerden temin edilmektedir. Kurban niteliğini taşımayan hiçbir hayvan alımı ve kesimi kesinlikle yapılmamaktadır.


Kurban niteliği taşıyan hayvanların, Kurban sıfatını taşıması için hayvanın mutlaka Kurban bayramının 3. Günü ikindi ezanına kadar Dini kaidelere göre kanının akıtılması gerekir. Kan hayvandan akmadan kurban sayılmaz. 2005 yılından bu yana derneğimize bağışlanan tüm kurbanların kanı akıtılmış ve et olarak dağıtılmıştır.

 

VEKALET

"Ameller Niyetlere Göredir" kaidesine göre, Sizin adınıza derneğimiz tarafından kurban kesimi yapılması için bağışınızı yaptığınız andan itibaren, Kurban kesimi ile ilgili vekâleti doğrudan Cansuyu Derneğine vermiş olursunuz. Bağışı yaparken alacağınız evrak, bu vekâletin yazıya dökülmüş halidir. 

Yani "Ben bu parayı Cansuyu derneğine şahsım (veya belirteceği başka birinin) adına, kurbanı alması ve kestirmesi için yatırıyorum" demektir. Ancak kişinin kalbinin mutmain olması için bağışını yaptıktan sonra, Derneğimizi arayarak sözlü olarak da vekaletini verebilir.

19.09.2019