Kalıcı Eserler

Farklı kıtalarda zor şartlar ve yoğun kültürel baskı altında yaşayan kardeşlerimiz için yaptığımız külliye, cami, okul, medrese, yetimhane ve sağlık ocağı projelerimiz, onlara büyük umutlar kazandırıyor. Camilerden yükselen ezan sesleri, müminlerin hasretini dindiriyor ve onlara büyük bir özgüven getiriyor.

 

KALICI ESERLERİMİZ;

1 – Külliye Projeleri

2 – Cami Projeleri

3 – Okul Projeleri

4 – Sağlık Ocağı Projeleri

5 – Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi

 

Fiyatlandırma

Betonarme standart inşaat maliyeti metrekare başına 300 USD’dir.

 

1 - Külliye Projesi

Külliye projeleri ile ümmet diyarları yeniden maneviyata kavuşmaktadır. Eğitim temelli bu yeni projelerde, çocuklara ilmi ve dini eğitimler verilmektedir.

 

Külliye projelerimiz içerisinde Betonarme standart inşaat maliyeti metrekare fiyatı (Aydınlatma, havalandırma, sıra, masa, tuvalet ve öğretmenler odası) 300 Dolardır. Ancak bağışçılarımız tarafından özel isteklerin olması halinde, talep edilen malzemelerin bedelleri, ayrıca metrekare fiyatına eklenecektir.

 

 

2 - Cami Projesi

Afrika’da Müslüman kardeşlerimiz imkânsızlıktan ibadethane yaptıramamaktadırlar. Namazlarını, ezan vakti girdiğinde hemen bulundukları yol kenarlarında kum üzerinde cemaat olarak kılmak zorunda kalmaktadırlar. Cuma namazları içinde yaya olarak saatlerce yürüyerek şehirde bulunan Pakistan, Kuveyt, Türkiye gibi ülkelerin yaptırdığı birkaç tane camiye gitmekte veya bulundukları yerlerde bizim eski namazgâhlar gibi büyük bir alanı, tek sıra briket veya kerpiçle çevirerek, yine kum üzerinde güneşin altında ibadetlerini yapmaktadırlar.

 

Cansuyu olarak, Afrika’nın birçok ülkesinde cami yapılması ile ilgili çalışmaları yürütmekteyiz. Öncelikle Caminin yapılacağı arazi belirlenmekte ve ileride sıkıntı yaşanmaması adına o arazinin tapusu Cansuyu Derneği üzerine alınmaktadır. Daha sonra, ülkenin şartlarına göre Caminin projesi hazırlanmaktadır.

 

 

Proje Çeşitleri

130, 260, 350 ve 500 metrekare olacak şeklinde Cami projelerimiz bulunmaktadır.

 

 Fiyatlandırma

Cami Projelerimiz içerisinde Betonarme standart inşaat maliyeti metrekare fiyatı (Aydınlatma, havalandırma, ses sistemi, halı veya hasır, tuvalet ve abdesthane) 300 Dolardır. Ancak özel isteklerin olması halinde, talep edilen malzemeler ayrıca metrekare fiyatına eklenecektir.

 

 

  

3 - Okul Projesi

Afrika’da eğitim konusu içler acısı bir durumdadır.

Özellikle Müslümanların okuma yazma oranlarının çok düşük olmasından dolayı, yaşadıkları ülkenin Müslüman nüfusu ne kadar olursa olsun, kendi ülkelerinin idaresinde yer alamamakta ve Hristiyanlar tarafından idare edilmek durumunda kalmaktadırlar. Çünkü Hristiyanlar eğitim ve sağlık sektörünü ele geçirmiş durumdadırlar. Müslümanların bu okullarda okuması oldukça zordur. Ya onların dinlerine geçmek zorunda kalmakta ya da çok zengin olmaları gerekmektedir.

Müslüman kardeşlerimize eğitim konusunda ne kadar destek verebilirsek, okuma yazma oranını ne kadar yükseltirsek, ne kadar kalifiye ne kadar yetişmiş insan yetiştirebilmesi sağlatılabilirse, o zaman Müslüman kardeşlerimiz o ülkede söz sahibi olabilecekler ve ülkelerini yönetmeye talip olabileceklerdir.

Bu nedenle, Cansuyu olarak Afrika’da Müslüman kardeşlerimizin yaşadıkları bölgelerde okullar açmakta ve kardeşlerimizin eğitimlerine destek olmaktadır.

 

Fiyatlandırma

Okul projemiz içerisinde Betonarme standart inşaat maliyeti metrekare fiyatı (Aydınlatma, sıra, masa, tuvalet ve öğretmenler odası) 300 Dolardır. Ancak bağışçılarımız tarafından özel isteklerin olması halinde, talep edilen malzemelerin bedelleri, ayrıca metrekare fiyatına eklenecektir.

 

 

4 - Sağlık Ocağı Projesi

Afrika’daki insanlar, su ve günlük gıda gibi temel ihtiyaç malzemelerinin temin etmekte zorlanmaktadırlar.

Yaşanan aşırı yoksulluk sebebiyle baş gösteren açlık, kötü beslenme ve su kirliliği pek çok hastalığa sebep olmuş durumdadır. Yaygın bir biçimde görünen hipertansiyon, solunum yolu enfeksiyonu, kolera, sıtma ve katarak gibi hastalıklar bunların başında gelmektedir. Hastalıklar sebebiyle ortalama ölüm yaşının 42 olduğu ülkenin önemli sağlık problemlerinden bir kısmı da sünnet ve doğumlardır.

 

Afrika’da sağlık sektörü tamamen Hristiyanların elinde olması sebebiyle hastalanan bir Müslümanın herhangi bir sağlık kurumuna gittiğinde ilk karşılaştığı soru, Müslüman mısın? sorusu olmaktadır.

Eğer Müslümanım derse ücret karşılığı hizmet almak durumundadır. Fakat yine de yeterli hizmeti alamamaktadır. Eğer parası hiç yoksa, o zaman “seni tedavi ederiz, fakat Pazar günü bizim toplantımıza katılman gerekmektedir” diye kiliseye davet etmektedirler. Zaman içerisinde bu kişi yavaş yavaş Hristiyanlaştırılmakta dolayısıyla hem kendi hem de aile fertleri bu tuzağa düşmek zorunda bırakılmaktadır. Bu nedenle Müslüman kardeşlerimize yardım etmek zorundayız.

 

Fiyatlandırma

  1. Sağlık Ocağı Projelerimiz içerisinde Betonarme standart inşaat maliyeti metrekare fiyatı (Aydınlatma, havalandırma, tuvalet) 300 Dolardır. Ancak özel isteklerin olması halinde, talep edilen malzemeler ayrıca metrekare fiyatına eklenecektir.
  2. Tefrişat ve Tıbbi malzemeler bu fiyatın içerisine dahil değildir.

 

 

5- Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Projesi

Afrika’daki Sağlık sektörü tamamen Misyonerlerin elinde olduğundan dolayı, Sağlık hizmetine ulaşabilen birçok Müslüman kadın, Hristiyan erkek doktorların çalıştığı kurumlarda doğum yapmak zorunda kalıyorlar. Kırsalda yaşayan Müslüman kadınları bu imkanları bulunmamaktadır. Bu Müslüman kadınların, Hristiyan olan erkek doktorların önünde doğum yapması sebebiyle, ciddi zorluklar çekmektedirler.

 

Cansuyu aracılığıyla yapılan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanelerinde, Müslüman olan kadın doktorlar çalıştırılarak, bu sorunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Kırsalda olan veya imkansızlıklarından dolayı hastaneye gidemeyen Müslüman kadınların, yapılan bu hastanelerde doğum yapma imkanları olacaktır.

 

Ayrıca, girişi Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin dışında olmak kaydıyla, Genel Muayene odası bulunmaktadır.

 

 A - Proje

Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi projemiz, 270 metrekare olacak şeklinde inşa edilmektedir.

 

B - Fiyatlandırma

  1. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi Projelerimiz içerisinde Betonarme standart inşaat maliyeti metrekare fiyatı (Aydınlatma, havalandırma, tuvalet) 300 Dolardır. Ancak özel isteklerin olması halinde, talep edilen malzemeler ayrıca metrekare fiyatına eklenecektir.
  2. Tefrişat ve Tıbbi malzemeler bu fiyatın içerisine dahil değildir.