Su Kuyusu

Dünyada ki 1 milyar insan temiz suya ulaşamıyor.

Yaklaşık 2 milyar insanın içtiği su, hijyen kurallarına uymuyor.

Kirli suların neden olduğu hastalıklardan dolayı, her gün yaklaşık 1.000 çocuk ölüyor.

Her yıl 2 milyona yakın insan, kuraklık, hastalık ve suya ulaşma zorlukları nedenleriyle hayatını kaybediyor.

 

İçilebilir temiz su kaynaklarını, kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik tehdit ediyor. Milyonlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda salgın hastalıklar giderek artıyor. Özellikle Afrika ve Asya bölgesi başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde insanlar günlük su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için kilometrelerce yürümek zorunda kalıyor.

 

16 Yılda, 25 Ülkede, 3.849 Su Kuyusu açtık.

 

3.500 Dolara, 15 Ülkeden Bir Tanesinde, Bir Su Kuyusu Açtırabilirsiniz

 

 

Su Kuyularının Teknik Özellikleri

  • Derinlik: 15 ilâ 90 metre
  • Faydalanan sayısı: Günlük 300 ilâ 500 kişi
  • Yüzey inşası: Beton gövde, el pompası (tulumba), hayvan yalağı (Su kuyuları çoğunlukla el pompası (tulumba) kullanılarak ve hayvan yalağı eklenerek inşa edilmektedir. Su kuyuları standart olarak belirli bir yüzey konseptine bağlı olarak inşa edilmektedir. Ancak bazı bölgelerin şartlarına bağlı olarak belirlenen yüzey inşaat konseptinin dışında, farklı bir konsept ve pompa türü kullanılabilir.)
  • Su kuyusu açılan ülkeler:  Çad, Kamerun, Burkina Faso, Liberya, Gambia, Fildişi Sahili, Benin, Togo, Sierra Leone, Mali, Senegal, Kenya, Tanzanya, Uganda ve Burundi

 

Su Kuyularının Açılış Süresi

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 6 ilâ 9 ay arasında sürmektedir.

Ancak, çalışmaların tamamlanma süresi, Pandemi nedeniyle ve o bölgede yaşanabilecek sıkıntılara (savaş, doğal âfet vb) göre değişiklik gösterebilir.

 

Su Kuyusu Bağış Türleri ve Ücretlendirmeleri

 

Su kuyusu açma sistemi 2 şekilde yapılmaktadır.

 

  1. Su kuyusu bedelini, bağışçılarımızın tek başına karşılaması,
  2. Havuz Sistemi,

 

1. Seçenekte, Su Kuyusu açtırmak isteyen bağışçılarımız 3.500 Dolarlık su kuyusu bedelini, ister bankadan isterse de Temsilcilerimiz aracılığıyla derneğimize bağışladığı zaman, toplam 50 karakteri geçmeyecek şekilde su kuyusunun adını kendisi belirleyebilmektedir.

 

2. Seçenekte ise, bağışçılarımızın güçleri nispetinde su kuyusu havuzuna katkı sağlayabilmektedirler. Havuz sisteminde biriken tutarların toplamı 3.500 Doları bulduğu zaman, CANSUYU GÖNÜLLÜLERİ ismiyle bir su kuyusunun açılması sağlanmaktadır.

 

CANSUYU GÖNÜLLÜLERİ adıyla açılan su kuyularında, bağış miktarı 1.000 TL’nin üzerinde olan bağışçılarımızın isimleri, tek tek kuyu üzerine asılan plakalarda yer almaktadır. 1.000 TL’nin altındaki tutarlarda bağış yapan kişilerin isimleri kuyu üzerindeki plakalara yazılmamaktadır.

 

Havuz sistemine katkı sağlayan bağışçılarımız, Su Kuyusunun ismine müdahale edememektedir.

 

 

Su Kuyusu Videosu

Su Kuyusu ile ilgili videolar hazırlandığında, bağışçımızın Su Kuyusuna ait videosunu izleyebileceğine dair tekrar bir SMS gönderilecektir. SMS içerisinde kişiye özel şifresi yer alacak ve videosunu internet sitemiz üzerinden izleyebilecektir.

 

Eskiler, görenler, görüp bilenler ne güzel söylemişler; “Su gibi aziz ol!”

 

1Neden su kuyusu çalışmaları yapıyorsunuz?

Dünyada her 10 kişiden biri suya erişemiyor. Kuraklık, yokluk, hızlı nüfus artışı ve kirlilik içilebilir temiz su kaynaklarını tehdit ediyor. Milyarlarca insanın sağlıklı suya sahip olamadığı dünyamızda kitlesel hastalıklar giderek artıyor. Temiz su kaynaklarının azalması için ciddi ve uygulanabilir önlemler alınmazsa insanların karşı karşıya olduğu tehlikeler daha da artacak.

CANSUYU olarak dünya üzerinde su sıkıntısı problemi yaşayan milyonlarca insanın her türlü ihtiyacını giderebileceği temiz suya ulaşabilmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların başında ihtiyaç bölgelerinde su kuyusu açmak geliyor.

2Su kuyuları hangi ülkelerde açılıyor?

Çad, Kamerun, Burkina Faso, Liberya, Gambia, Fildişi Sahili, Benin, Togo, Sierra Leone, Mali, Senegal, Kenya, Tanzanya, Uganda ve Burundi CANSUYU'nun sukuyusu çalışmaları yapılan ülkelerdendir.

 

Ancak CANSUYU'nun su kuyusu açtığı ülkeler ihtiyaca göre belirlenir. Bu sebeple zaman zaman ülkelerde değişiklik olabilir. Su kuyusu açtırmak için bölge seçimi yapmadan önce 444 66 39 numaralı telefonu arayarak, ilinizde ki yetkili Temsilcimiz ile irtibata geçmeniz gerekir.

3Su Kuyusu Ne kadar sürede açılıyor?

Su kuyusu çalışmaları yaklaşık 6-9 ay sürmektedir.

 

Ancak, çalışmaların tamamlanma süresi, Pandemi nedeniyle ve o bölgede yaşanabilecek sıkıntılara göre değişiklik gösterebilir.

4Açılan kuyuların denetimi ve tamiratı yapılıyor mu?

Bağışlarınızla açılan su kuyularının denetim ve takibi ekiplerimiz tarafından yapılır.

Su kuyusu açılan bölgelerde sorumlu kişiler belirlenir ve arıza durumunda müdahale edilir. Su kuyularının herhangi birinden arıza bilgisi ulaştığında, tamirat ve benzeri sorumluluklar yerine getirilir.

5Bir su kuyusunu ne kadara açtırabilirim?

Sabit fiyat olan 3.500 USD'ye bir su kuyusu açtırabilirsiniz.

6Su kuyusu açtıracak durumum yok ama katkıda bulunabilir miyim?

Evet bulunabilirsiniz. Burayı tıklayarak dilediğiniz miktarda bağış yaparak su kuyusu projelerine destek verebilirsiniz. 1 TL dahi bağış yapmış olsanız, bağışınız yine CANSUYU GÖNÜLLÜLERİ isimli Su Kuyusu açılışında kullanılacaktır.

7Açılan su kuyusunun videosunu alabilir miyim?

Su kuyusu projesi nihayete erdiğinde, Su Kuyunuz ile ilgili bir video hazırlanır. Videonuz, size özel olan internet sitemizde ki Bağışçı bölümüne yüklenir. İnternet sitemiz haricinde, video görüntüleriniz size gönderilecektir.