Kategoriler
Adınıza su kuyusu açıyoruz

Bir su kuyusu da siz açın.

Bir su kuyusu da siz açın.

Cansuyu Derneği olarak Afrika’da hangi kapıyı çalıyorsak hasretle bakan yüzler görüyoruz. Asırlarca Anadolu’yu abisi bilmiş, kardeşi bilmiş bu coğrafyaya sahip çıkmak bizim için çok önemli. Bu büyük gönül hareketine siz de ortak olun.

 

Afrika’ya ancak siz umut olabilirsiniz

Sömürgeciler ve Misyonerler tarafından hem maddi hem de manevi anlamda sömürülen Afrika şimdi bizim ilgimize muhtaç. Sizin yapacağınız yardımlar ve açacağınız bir su kuyusu yüzlerce insana umut olacaktır.  Tarihten günümüze kadar misafirperver ve yardımsever oluşları ile dünya tarihine adı onurlu harflerle yazılan Anadolu’ya yine tarihi bir görev düşüyor.

Afrika, ancak bizimle gülebilir.

Afrika’ya ancak biz karşılıksız yardım elimizi uzatabiliriz.

Afrika, sadece bize güveniyor.

Cansuyu Derneği olarak Afrika’da hangi kapıyı çalıyorsak hasretle bakan yüzler görüyoruz. Asırlarca Anadolu’yu abisi bilmiş, kardeşi bilmiş bu coğrafyaya sahip çıkmak bizim için çok önemli. Bu büyük gönül hareketine siz de ortak olun. 

Bir su kuyusu da siz açın.

Afrika’ya umut olun.

Afrika’da bir su kuyusunun üstünde de sizin adınız olsun.

Sizin açtığınız kuyudan su içenler size dua etsinler; annenize, babanıza, bütün ailenize dua etsinler.

Ardınızda kalıcı bir eser bırakın.

 

Su gibi aziz olun. 

Susuzluk büyük imtihan

Susuzluk büyük imtihan

6 Milyardan fazla insanın yaşadığı dünya’da 1 Milyarı aşkın insan temiz suya ulaşamıyor.

 

Siz bu satırları okurken yeryüzünde birileri susuzluktan öldü

6 Milyardan fazla insanın yaşadığı dünya’da 1 Milyarı aşkın insan temiz suya ulaşamıyor. Yüz milyonlarcası ise yeterli miktarda suya sahip değil. Dünya’da her gün 5 Bin civarında insan susuzluktan kaynaklanan nedenlerle hayatını kaybediyor. Siz bu satırları okuduğunuz esnada yeryüzünün bir yerlerinde birçok insan hayatını kaybetti.

Susuzluk büyük imtihan

Özellikle Batılı güçler tarafından bütün zenginlikleri sömürülen ülkelerde su problemi ise feci boyutlara ulaştı. Kuraklık zaten yokluklar içerisindeki insanların belini iyice kırmakta. Mağdur halk suya ulaşabilmek için çok uzun mesafeleri kat etmek zorunda. Ulaşılan su da birçok mikrobu içinde barındırdığı için salgın hastalıklara neden oluyor. Tedavi imkanlarının da olmadığı bu ülkelerde binlerce insan her yıl susuzluktan kaynaklanan nedenlerle hayatını kaybetmekte.

Bir su kuyusu Afrika için çok şey demektir

Bu büyük insanlık ayıbından kurtulabilmek için insanlık Afrika’ya sahip çıkmak zorundadır. Sizin yapacağınız yardımlar ve açacağınız bir su kuyusu yüzlerce insana umut olacaktır. 

Su gibi aziz olasınız

Su gibi aziz olasın

Bir su kuyusundan içilen su kadar aziz olmak için Afrika'da bu susuz bölgelere sizin adınıza su kuyuları açıyoruz.

 

Su gibi aziz olasın

Afrika’nın birçok bölgesinde insanlar su ihtiyaçlarını yağmur birikintilerinin oluşturduğu göletlerden temin edebiliyorlar.  Çeşme yok, su arıtma tesisleri yok, havuzları yok, su kuyuları yok…

İnsanlar ve hayvanlar aynı su kaynağını kullanıyor.

Hayvanların da faydalandığı su birikintilerini insanlar günlük su ihtiyaçlarını temin etmek maksadıyla kullanıyor.  Aşırı kirli bu sularda aynı zamanda çocuklar da yüzüyor. 

Coğrafyamızın cefakar kadınları her gün yaklaşık 3 saat yürüyerek göletlere ulaşıyor. Yanlarında bin bir zorluklarla getirdikleri su bidonlarına pis ve bulanık suları dolduran kadınlar aynı yolu yeniden yürümek zorunda kalıyor. Bizim elimizi dahi yıkayamayacağımız bu su onlar için en önemli yaşam kaynağı.

“Ben hayatımda hiç soğuk su içmedim”

Çevrede su bulamayacağımızı düşünerek yanımıza aldığımız suları kardeşlerimize dağıtmak istedik. Arabamızda bulunan bir şişe soğuk suyu yolun kenarında duran ve deve kervanının kervanbaşı olan yaşlı bir anneye ikram ettik.

Hava çok sıcak ve annemizin yanında su yoktu. Bir şişe soğuk suya iki eli ile sarılıp dünyanın en büyük hediyesini almış gibi minnettar bir şekilde bakan o yaşlı anne; “Ben hayatımda hiç soğuk su içmedim. Su gibi aziz olasınız…” dedi.

Bu sözcüğün manasını hiçbirimiz bir bardak temiz ve soğuk suya muhtaç yaşlı Afrikalı annemiz gibi anlayamayız.

Lütfen bu sese kulak verin

İşte biz, Cansuyu Derneği olarak sizi bu dualara ortak etmek istiyoruz. Bir su kuyusundan içilen su kadar aziz olmak için Afrika'da bu susuz bölgelere sizin adınıza su kuyuları açıyoruz.

Lütfen, bu sese kulak verin. Bizimle irtibata geçin. 

Broşürümüz

Su Kuyusu Broşürü

 

Su Kuyusu Haberleri

Su Kuyusu Başvuru Formu