Kategoriler
Kurban Hakkında

Darfur'daki Mülteci Kamplarının yanındaydık

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Sudan'ın batısındaki Libya, Çad ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile çevrili Darfur eyaletindeki mülteci kamplarında kurban kesimi gerçekleştirdi.

 

Cansuyu, hayırseverlerin bağışladığı 52 büyükbaş hayvanı, Darfur'un el-Faşir kentinde bulunan ve yaklaşık 2 milyon mültecinin bulunduğu askeri mülteci kampları ile şehrin kuzeyindeki 25 kilometre uzaklığındaki Zemzem Kampı'ndaki Müslüman mültecilere ulaştırdı.

Cansuyu gönüllüsü Abdullah Aksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgeye yolculukları sırasında gördükleri insan manzaralarından çok etkilendiklerini belirtti.

Aksal, yoksulluğun hüküm sürdüğü Afrika'da hayırseverlerin bağışlarıyla insanların yüzünü bir nebze de olsa güldürmeye çalıştıklarını kaydetti.

Heyet, Zemzem Kampı'nı ziyaretinde kampın önde gelen aile reisleri tarafından karşılandı.

-Yardımlarınız unutulmaz

Zemzem Kampı Koordinasyon Merkezi'nde yapılan toplantının ardından kamp sorumlusu Mahmud Abbas yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin Müslüman kardeşlerini unutmayarak binlerce kilometre uzaktan kendilerine gönderilen yardımları unutmayacaklarını" söyledi.

Abbas "İlk defa kamplarını beyaz Müslümanların ziyaret ettiğine dikkati çekerek, kaplarını bugüne kadar sadece beyaz gayrimüslimlerin ziyaret ettiğini, Müslümanların gerçekleştirdiği bu ilk ziyaret nedeniyle çifte bayram yaşadıklarını" vurguladı.

Sudan'ın batısındaki Darfur eyaletinde, Çad ile yaşanan çatışmalar ve iç savaş nedeniyle tamamı Müslüman olan 2 milyon mülteci bulunuyor.

Zemzem Kampı'nda yaşayan mülteciler hayatlarını elektriksiz ve kendileri için sağlanan alanlarda kurdukları derme çatma barınaklarda zor şartlar altında geçiriyorlar.