Kategoriler
Su gibi aziz olasınız

Su gibi aziz olasın

Bir su kuyusundan içilen su kadar aziz olmak için Afrika'da bu susuz bölgelere sizin adınıza su kuyuları açıyoruz.

 

Su gibi aziz olasın

Afrika’nın birçok bölgesinde insanlar su ihtiyaçlarını yağmur birikintilerinin oluşturduğu göletlerden temin edebiliyorlar.  Çeşme yok, su arıtma tesisleri yok, havuzları yok, su kuyuları yok…

İnsanlar ve hayvanlar aynı su kaynağını kullanıyor.

Hayvanların da faydalandığı su birikintilerini insanlar günlük su ihtiyaçlarını temin etmek maksadıyla kullanıyor.  Aşırı kirli bu sularda aynı zamanda çocuklar da yüzüyor. 

Coğrafyamızın cefakar kadınları her gün yaklaşık 3 saat yürüyerek göletlere ulaşıyor. Yanlarında bin bir zorluklarla getirdikleri su bidonlarına pis ve bulanık suları dolduran kadınlar aynı yolu yeniden yürümek zorunda kalıyor. Bizim elimizi dahi yıkayamayacağımız bu su onlar için en önemli yaşam kaynağı.

“Ben hayatımda hiç soğuk su içmedim”

Çevrede su bulamayacağımızı düşünerek yanımıza aldığımız suları kardeşlerimize dağıtmak istedik. Arabamızda bulunan bir şişe soğuk suyu yolun kenarında duran ve deve kervanının kervanbaşı olan yaşlı bir anneye ikram ettik.

Hava çok sıcak ve annemizin yanında su yoktu. Bir şişe soğuk suya iki eli ile sarılıp dünyanın en büyük hediyesini almış gibi minnettar bir şekilde bakan o yaşlı anne; “Ben hayatımda hiç soğuk su içmedim. Su gibi aziz olasınız…” dedi.

Bu sözcüğün manasını hiçbirimiz bir bardak temiz ve soğuk suya muhtaç yaşlı Afrikalı annemiz gibi anlayamayız.

Lütfen bu sese kulak verin

İşte biz, Cansuyu Derneği olarak sizi bu dualara ortak etmek istiyoruz. Bir su kuyusundan içilen su kadar aziz olmak için Afrika'da bu susuz bölgelere sizin adınıza su kuyuları açıyoruz.

Lütfen, bu sese kulak verin. Bizimle irtibata geçin.