Kategoriler
Mali’de içme suyu kuyuları dualarla açıldı

Mali’de içme suyu kuyuları dualarla açıldı

06-09-2013

Bugüne kadar Mali’de 50 civarında kuyu açarak insanların hizmetine sokan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Mali’nin Başkenti Bamako’nun 100 Km. kuzeyindeki büyük şehirlerinden Kolikouro şehrine bağlı Hamakoya bölgesinde bulunan Karamogobougou köyünde açtığı kuyu ile başkentin kenar mahallelerinden birisi olan Sabalibougou Mahallesi’nde açtığı kuyuları dualarla hizmete açtı.

Mali’de içme suyu kuyuları dualarla açıldı

Cansuyu ‘CAN’ olmaya devam ediyor

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Afrika’nın kurak bölgelerindeki içme suyu kuyu çalışmaları sürüyor. Sahra altı ülkeler arasında sayılan Batı Afrika’nın en büyük ve kurak ülkelerinden Mali’de iki kuyu açılışı gerçekleştiren Cansuyu, bundan sonra çalışmalarına daha fazla hız verecek.

Bugüne kadar Mali’de 50 civarında kuyu açarak insanların hizmetine sokan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,  Mali’nin Başkenti Bamako’nun 100 Km. kuzeyindeki büyük şehirlerinden Kolikouro şehrine bağlı Hamakoya bölgesinde bulunan Karamogobougou köyünde açtığı kuyu ile başkentin kenar mahallelerinden birisi olan Sabalibougou Mahallesi’nde açtığı kuyuları dualarla hizmete açtı.

Cansuyu gönüllüleri tarafından bağışlanan paralarla açılan kuyulara bağışçıların ismi veriliyor. Karamogobougou köyündeki kuyuya 0718 numara ile Cansuyu Bağışçısı Fail Esin ismi verilirken Sabalibougou Mahallesi’ndeki kuyuya ise 0720 numara ile bağışçının ismi olan Hacı Süheyla Kut ismi verildi. Birer tabelaya yazılan bağışçının isminin bulunduğu tabela kuyunun hemen yanı başına dikilirken, pirinç bir plakete kazınan isimler ise kuyunun pompası üzerine sabitleniyor.  Derinliği ölçülerek, koordinatları belirlendikten sonra bütün işlemleri kamera ve fotoğrafla kayıt altına alınan su kuyuları, zaman zaman tekrar kontrol ediliyor. Pompası verimli çalışmayan kuyular tamir ve bakımı yapıldıktan sonra insanların kullanımı için hizmet vermeye devam ediyor.

RAMAZAN KAYA - MALİ/BAMAKO-