Kategoriler
Samsun’dan Afrika’ya 5. su kuyusu

Samsun’dan Afrika’ya 5. su kuyusu

30-12-2015

Afrika'da aşırı derecede su sıkıntısı çeken ülkelere su kuyusu açmak için mücadele eden ve bu zamana kadar 4 tane su kuyusu açan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Samsun Temsilciliği'nin hedefi 2016 yılında 5'inci kuyuyu açmak.

 

MAĞDURLAR YALNIZ BIRAKILMIYOR

 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 10 yıldır faaliyet gösteren uluslararası bir yardım kurum olduğunu vurgulayan Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Samsun Temsilcisi Asiye Asuman Tekin, "Derneğimiz ülkeye çeşitli yardımlar götürürüyor. Doğal afetlerde acil yardım gitmesi gereken yerlere çeşitli yardımlar gönderiyoruz. Birçok savaş bölgesine de gerekli ihtiyaçların karşılanması için desteklerde bulunduk. Bu ülkelere gönderdiğimiz yardımları oralardaki partner kuruluşlarımızla ortak hareket ederek devam ettiriyoruz" dedi.

 

4 ÜLKEYE SU KUYUSU AÇILDI

 

Susuzluğun getirdiği büyük sorunlardan dolayı su kuyusu açma çalışmalarını hızla sürdürdüklerini belirten Tekin, "Geçen hafta açmış olduğumuz kermesimizde ise Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin birinci derecede önemsediği konulardan biri olan su sıkıntısı yaşayan Afrika ülkelerine su kuyusu açmaktır. Afrika'da her 5 dakikada bir kişinin açlık ve sususluğa endeksli hayatını kaybetmesine ve susuzluğun getirdiği ölümcül hastalıklardan koruyabilmek amacıyla daha önce sontaj makinası götürdüğümüz ekvatora yakın ülkelere su kuyusu açıyoruz. Bu zamana kadar Afrika'da 4 farklı ülkeye su kuyusu açtık. Suyun olduğu her yerde bereket olur. Bu sebeple dernek olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Su konusu çok önemli ve önemsenmesi gereken bir konu. Su kuyularımızı yılın en sıcak ayında, yani Ağustos ayında açtırıyoruz. Yani  açtırdığımız kuyulardaki sular kesinlikle yağmur suyunun birikmesi sonucu oluşan sular değildir" şeklinde ifadelerde bulundu.

 

5'NCİ KUYU İÇİN MÜCADELE

 

Bir su kuyu açmanın bedelinin 3 bin 500 dolar olduğunu kaydeden Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Samsun Temsilcisi Asiye Asuman Tekin, "Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin geçen seneki kermesten elde etmiş olduğu gelir ile açtırdığı kuyu Çad'da bir ilköğretim okulunun bahçesinde açıldı. İnşallah bu sene de bağışçılarımızın desteği ve kermesten elde ettiğimiz gelir ile 2016 yılında genel merkezimizin uygun gördüğü yerde su kuyu açma çalışması başlatacağız" dedi.

 

Onur EMİRZA – Samsun Denge gazetesi