Kategoriler
Türkiye ile gurur duyuyoruz

Türkiye ile gurur duyuyoruz

23-05-2016

Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nde Cansuyu Derneği yeni su kuyuları açmaya ve camiler yaptırmaya devam ediyor. Son dönemlerde açılan 58 su kuyusunun ardından geçtiğimiz ay da 25 yeni su kuyusu açıldı.

Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nde Cansuyu Derneği yeni su kuyuları açmaya ve camiler yaptırmaya devam ediyor. Son dönemlerde açılan 58 su kuyusunun ardından geçtiğimiz ay da 25 yeni su kuyusu açıldı. Cansuyu’nun bu ülkede yaptığı çalışmaları takip eden Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Esra Demir de yaptığı çalışmalar nedeniyle derneğe teşekkürlerini iletti.

 

TÜRKİYE’NİN BÜYÜKELÇİSİ FİLDİŞİ’Nİ KARIŞ KARIŞ GEZİYOR

 

Fildişi’nin Korhogo Bölgesinde yetkilerle görüşerek 2 adet arsanın cami ve okul yapılmak üzere Cansuyu’na tahsis edilmesini sağlayan Büyükelçi, derneğin açmış olduğu su kuyularını da türlü güçlüklere rağmen tek tek ziyaret etti ve hayırseverlerin yaptığı yardımları yerinde gördü. Cansuyu’nun bölgede beraber çalışma yaptığı Fildişi Sahili Cumhuriyeti vatandaşları da Türkiye’nin Fildişi Büyükelçisinin bu ilgi ve alakası karşısında memnuniyetlerini Cansuyu’na ilettiler.

 

TÜRKİYE İLE GURUR DUYUYORUZ

 

Derneğe gönderilen bir yazıda şöyle denildi; “Türkiye’nin Büyükelçisi Esra hanıma teşekkürlerimizi iletiyoruz. O, ihtiyaç olan bölgeleri tek tek tespit ederek gerçek muhtaçlara ulaşmamıza vesile oluyor.  Korhogo ilinde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde iki adet arsa tahsisi konusunda yetkililer ile görüşerek bir cami bir okul yapımı konusunda da büyük destekleri oldu. İnşallah bu inşaatların yapımını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz. Büyükelçi ve konsolos yağmurun altında kuyu çalışması olan bölgelerimizi tek tek bizimle beraber ziyaret ettiler. Yolun çok kaygan olmasına rağmen ve birkaç defa düşme tehlikesi geçirmelerine rağmen gayret gösterip vaz geçmediler. Tüm samimiyetimle onlarla gurur duyuyorum Türkler gerçek anlamda Allah’ın onları niçin yarattığını bilmektedir.  Türkiye ile gurur duyuyoruz. Ahmet Yorulmaz kardeşimize de teşekkür ediyorum. Rabbim hepimizi Allah yolunda çalışan bireyler eylesin.”

 

KARDEŞLERİMİZİN ELLERİNDEN TUTMA ZAMANI

 

Cansuyu İzmir temsilcisi Ahmet Yorulmaz da yaptığı değerlendirmede; “Bağışçılarımızın maddi ve manevi desteğiyle inşallah Fildişi’nde ve Afrika’nın birçok ülkesinde kalıcı eserler bırakmak istiyoruz. Su kuyusu, okul, cami, medrese ve külliye gibi kalıcı eserler yapmaya devam etmek istiyoruz. Çünkü o ülkeler yıllardır sömürge altında kalmışlar ve her şeylerini yitirmişler. Şimdi o kardeşlerimizin ellerinden tutma zamanı.  Ayrıca Ramazan ayı içerisinde Afrika’da Kur’an-ı Kerim’in Fransızca mealinin de dağıtımını gerçekleştireceğiz” dedi.