Kategoriler
Nijer'in Tellaberi bölgesine yardım ulaştırdık

Nijer'in Tellaberi bölgesine yardım ulaştırdık

Cansuyu Derneği, dünyanın en fakir ülkelerinden Nijer'de açlık ve susuzlukla mücadele eden insanlara yardım ulaştırıyor

 

NİAMEY - Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, "Kazancımız Allah için verdiğimizdir" sloganıyla başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde dünyanın en fakir ülkelerinden Nijer'de açlık ve susuzlukla mücadele eden insanlara yardım ulaştırıyor.

 

Başkent Niamey'deki yardım dağıtımları ardından Mali sınırındaki Tellaberi bölgesine geçen Cansuyu Derneği ekipleri, Nijer'deki partner kuruluşu ONG Jard'ın iş birliğiyle temel gıda maddelerinden oluşan yardım paketlerini, fiş karşılığında önceden tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere dağıttı.

 

Cansuyu Derneği gönüllülerinden Fatih Karaca yaptığı açıklamada, Cansuyu Ramazan ayı yardımları kapsamında Nijer'de ramazan koli ve kumanyaları dağıtmaya devam ettiklerini söyledi. 
Özelikle yetim ve çocuklu dul kadınlara yardımda bulunduklarını ifade eden Karaca şöyle konuştu: ''25 kilo pirinç ve 5 kilo yağ şekilde dağıtıyoruz. Nedeni burada teknoloji ve sanayide sıkıntı olduğundan dolayı çok fazla bir gıda üretimi yok en fazla tüketilen gıda pirinç ve yağ olduğu için özelikle tercih ettik. Dağıttığımız gıdalar yaklaşık 2 ay boyunca ailelerin ihtiyacını karşılayacak. Türkiye'de yardımları esirgemeyen Müslüman kardeşlerimize teşekkür ediyoruz. Burada ülkenin kendi iç kargaşasından ve Boko Haram'dan kaynaklanan yetim sayısı çok fazla bu yetimlerimize Cansuyu olarak ulaşmayı amaçlıyoruz. Yapılan yardımların devamını arz ediyoruz. 900 aileye yardım edilecek Türkiye'den devamı gelirse dağıtmaya gayret edeceğiz.''

 

Cansuyu Nijer partner kuruluşu ONG Jard kuruluşu başkanı İbrahim Diyabetti de, Türkiye'deki tüm Müslümanların Nijerdeki fakirlere gıda yardımında bulundukları için teşekkür ettiklerini ifade etti.

''Bir ramazan daha Cansuyu'nun burada olmasıyla insanların daha rahat ve güzel bir ramazan geçirmelerine vesile oldular.'' diyen Diyabetti şöyle konuştu:

''Nijer'de insanların yüzde 70'i fakirlik oranın altında yaşamaktadır. Buradaki insanlara yardımları getirmek çok büyük bir katkıdır. Fakat bu insanların kendini geliştirebilecek ve geçimini sağlayabilecek farklı faaliyetler yapılırsa daha güzel olabilir. İnsanların kendi ayakları üzerinden durabilecek projelerin olması çok daha iyi olacak.''

Nijerli Muhammed El Osman ise Türkiye halkın yaptığı bağışlardan dolayı kendilerine yapılan yardımlar için Türkiye'e minnettear olduklarını söyledi.

Osman şöyle devam etti:

''Tüm Nijer halkı adına Türkiye halkına Cansuyu Derneği ve bağışçılarına teşekkür ediyorum. Bu gıda yardımların farklı bölgelerde yapılması ve birçok Nijerli kardeşimize ulaşması ve dağıtılan gıdaların ramazan ayı boyunca kendilerine yeteceğinden çok mutluyuz.''