Kategoriler
Filistin Kamplarında 30 Bin mülteci Cansuyu ile sevindi

Filistin Kamplarında 30 Bin mülteci Cansuyu ile sevindi

Cansuyu Derneği Kurban Organizasyonu kapsamında Lübnan’a giden ekiplerimiz 6500 aileye ve yaklaşık 30 bin kişiye Türkiyeli hayırseverlerin yardımlarını ulaştırdı.

 

 

Derneğin Dış İlişkiler Sorumlularından Şerafettin Mollaoğlu’nun verdiği bilgilere göre, Burc El Baracine, Aynul helva, Sabra Şatilla ve Beyrut kamplarında dağıtım yapıldı. Kamplar hakkında bilgi veren Mollaoğlu; “Lübnan’da 1948 den beri yarın gideceklermiş umuduyla Lübnan’a göç etmek zorunda kalan 500 bin Filistinli mülteci yaşıyor. Bu mültecilerin Lübnan’da 24 sınıf işte çalışması yasak. Ayak işlerinde çalışıyorlar. Bazı kamplar kapalı hapishane gibi sabah kontrollü şekilde çıkışlar oluyor. Kamptan akşam belli saatlerde kampa giriş çıkışlar yasak yardımlarla geçiniyorlar” dedi.

 

Derneğin, Cansuyu Lübnan çalışmalarını da aktaran Mollaoğlu, “Her yıl Cansuyu bu kamplara kurban gıda yardımı yapıyor. Kamplarda yaşayan birinci nesil tükenmek üzere vefat etmişler. İkinci ve üçüncü nesil Filistin’e giyecekleri günleri bekliyor. Göç ederken bir iki hafta sonra evlerine dönecekler umuduyla çıkmışlar aradan 68 yıl geçmiş hala o dönecekler günleri bekliyorlar. Lübnan’ın kozmopolitik yapısı ve ülkede iç savaşlar bu ülkeye gelen Filistin mültecilerin de oldukça zarar vermiş. Ülkeye Suriye’den dolayı da 2milyon 500 bin mülteci gelmiş. Irak’tan da mülteci, toplamda 4 milyon mülteci var. ülkenin nüfusu kadar mülteci yaşıyor ve hepsi de yardımlarla geçiniyor” dedi.