Kategoriler
Azharul İslam’a verilen idam kararı bir insanlık suçudur.

Azharul İslam’a verilen idam kararı bir insanlık suçudur.

CANSUYU Derneği olarak alınan kararı şiddetle kınıyor; ülkemizin ilgili kurumlarını, uluslararası kuruluşları bu insan hakları ihlalini engellemeye davet ediyoruz

 

Tüm dünya adeta bir şiddet sarmalının içine doğru yuvarlanmaktadır. Zulmün sahibi değişse de zulmün muhatabı İslam dünyası ve Müslümanlardır. Asya Müslümanları‘ da bu şiddet dalgasının içine sistemli bir şekilde çekilmektedir. Özellikle Hindistan Cammu Keşmir’de ve Bangladeş’te yaşanan sıkıntılı süreç kabul edilebilir eşiği çoktan geçmiştir.

 

            Bangladeş, Pakistan ve Hindistan arasındaki ayrışma sürecinde Pakistan toprağı olarak kalmışsa da, Hindistan’ın müdahale ve operasyonları ile sürekli krizlerle anılmıştır. Pakistan’ın Doğu bölgesinde yaşayan Bangladeş halkı 1947 yılından itibaren devam eden iç çatışmalar neticesinde 26 Mart 1971 yılında bağımsızlığını elde etmiştir. Hindistan müdahalesi ve etkisi ile ortaya çıkan gergin süreç ve bölgede’ ki savaşlar Bangladeş toplumunu çok yoğun şekilde hırpalamıştır. Hindistan etkisindeki ayrışma sürecine karşı barışı ve huzuru savunan ve Pakistan Hindistan savaşında Pakistan ile savaşmayı reddeden Cemaati İslami mensupları, bağımsızlığın ardından 1971 yılında yargılanmışlar ve bu yargılanma neticesinde aklanmışlardır. Daha sonra dönemin Başbakanı Şeyh Mucibur Rahman tarafından tüm siyasi suçlar affedilmiştir.

 

            Bu karara rağmen 2011’de Savaş Suçları Mahkemesi, Cemaati İslami yöneticilerini ülkenin kurtuluş savaşı sırasında Pakistan’a destek vermek suçuyla yeniden suçlamıştır. Tüm siyasi suçlar geçmişte af kapsamına alındığından ahlaksız bir tavır sergileyerek âlim ve kanaat önderleri çirkin ve ahlaksız suçlarla suçlanarak yeniden ve hukuksuzca yargılanmıştır. Bu yargılamaların yapıldığı sırada derneğimiz Dakka’daki davaya müdahil olarak yargılamanın hukuksuz şekilde yapıldığını bizzat mahkeme salonunda avukatlar vasıtasıyla Savaş Suçları Mahkemesi heyetine ve tüm dünya’ ya ilan etmiştir. Bu haksız yargılamaların nihayetinde Gulam Azzam’a müebbet cezası verilmiş Abdulkadir Molla başta olmak üzere altı âlim ve kanaat önderi şehit edilmiştir.

 

            Bugünde bir kanaat önderi ve âlim olan Cemaati İslami Genel Sekreteri Sn. Azharul İslam’ın Bangladeş Yüksek Mahkemesi tarafından idam kararı onanmıştır. Bu karar hukukun siyasete kurban edilmesidir. Bu karar insanlık suçudur. Daha önce yargılanarak berat etmiş ve devrin Başbakanı tarafından affedilmiş masumlara yapılanı insanlık asla unutmayacaktır.

 

            Bu karar ivedilikle bozulmalı, zalimce karar uygulanmamalıdır. Bu idamlar siyasi nitelikli ve kesinlikle hukuksuzdur.

 

            Bu adımların tümü ve artan hak ihlalleri, bölgesel barışı yok ederek bir büyük çatışmayı başlatmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır. CANSUYU Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak şiddetle kınıyor ve ülkemizin ilgili kurumlarını, uluslararası kuruluşları bu aşikâr insan hakları ihlalini engellemeye davet ediyoruz.