Kurban

Kurban; Allah’a yakınlaşmak, muhtaçla paylaşmaktır.

Kurulduğumuz ilk yıllardan bu günlere kadar bağışçılarımızla, milletimizle buluşmamıza, birlikte kıtalar aşmamıza vesile olan önemli çalışmaların başında Kurban Organizasyonlarımız gelmektedir. Yapılan çalışmalarımız neticesinde, kurban ibadetini yerine getirme durumu mümkün olmayan, hatta hayatlarında hiç kurban eti yememiş olan insanlara kurban eti ulaştırıyoruz. Çalışmamız neticesinde ülkemizin 81 ilinde, farklı kıtalarda, onlarca ülkede, yüzlerce bölgede sayıları milyona ulaşan muhtaç insanlara ulaşmış oluyoruz.

Kurbanlarınız alınır, kestirilir et olarak dağıtılır

Kurban hisse bağışı yapacak olan bağışçımızın bağışı derneğimize ulaştıktan sonra, kendisine bağışının alındığına dair bilgilendirme mesajı gönderilmekte, kesim gerçekleştirildikten sonra hissesinin kesimi gerçekleştiğine dair mesaj ulaştırılmaktadır.

 

 

Ayrıca derneğimizin milletimizle arasında en sıkı bağlardan biri olan, güven duygusunun oluşmasında güçlü bir yeri bulunan  kesimlerinin videoları kayıt altına alınmakta  ve bağışçımıza gönderilmektedir.

 

Sadece vacip olan Kurban hisselerinizi değil; adak, akika ve şükür kurbanlarınızı da 12 ay boyunca aynı hassasiyetle kesimlerini gerçekleştiriyoruz.

 

1Kurban Hisse Bedeli Nasıl Belirleniyor?

Kurbanlık sıfatı taşıyan ve kesimi yapılmaya dinen uygun olan hayvanların, kesim yapılacak bölgelere göre Hisse Bedeli belirlenmektedir.

2Kurban Hisse Bedeli Ne Kadar?

Adak, Akika ve Şükür Kurban Hisse Bedeli;

Afrika     : 1.200 TL

Türkiye   : 1.650 TL

Yemen   : 1.650 TL 'dir.

 

3Kesilen Kurbanın Videosunu Gönderiyor musunuz?

Türkiye'de Kurban videosu göndermeye başlayan ilk kurum CANSUYU Derneğidir..

2010 yılından bu yana, kesilen tüm kurbanlara ait görüntüleri, web sitemiz üzerinden bağışçılarımıza ulaştırılmaktadır.

4Dilediğimiz Ülkede Kurban Kestirebiliyormuyuz?

Kesilecek olan Adak, Akika ve Şükür kurbanları için, herhangi bir ülke şartı kabul edilmemektedir. Yapılacak faaliyetler için, ekiplerimizin gittikleri mağdur ülkelerde kurban kesimleri yapılmaktadırlar. 

5Vekalet Nasıl Veriliyor?

"Ameller Niyetlere Göredir" kaidesine göre, Sizin adınıza derneğimiz tarafından kurban kesimi yapılması için bağışınızı yaptığınız andan itibaren, Kurban kesimi ile ilgili vekaleti doğrudan Cansuyu Derneğine vermiş olursunuz.

Yani "Ben bu parayı Cansuyu derneğine benim (veya belirteceği başka birinin) adıma kurbanımı kesmesi için yatırıyorum" demektir.

Ancak kişinin kalbinin mutmain olması için, Genel Merkezimizi 444 66 39 nolu telefondan arayarak sözlü olarak da vekaletini verebilir.

6Kurban bağışını nasıl yapabilirim?

Kurbanınızı;

  • Aşağıda belirtilen banka hesap numarasına EFT ile

    Türkiye Finans: TR79 0020 6000 8299 4444 4400 01
     
  • Posta çeki ile: 511 75 63
  • 444 69 39 numaralı telefonu arayarak 
  •  Temsilciliklerimiz ile irtibata geçerek elden bağışlayabilirsiniz.
7Yurtdışından Kurban Bağışı Yapmak Mümkün Mü?

Evet mümkün. https://www.cansuyu.org.tr/bagis/#kurban adresinden bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

8Bağışladığım adak kurbanım nerede ve ne zaman kesiliyor?

Bağışladığınız kurbanınız, CANSUYU tarafından belirlenen acil ihtiyaç bölgelerinde 15 ila 30 gün arasında kesilmektedir.

9Kurbanımın Kesildiğini Nasıl Öğrebilirim?

Kesilen kurbanlarla ilgili rapor Genel Merkezimize ulaştıktan sonra, bağışçılarımıza SMS ile dönüş yapılmaktadır.

10Bağışladığım kurbanım kimlere ulaştırılıyor?

Kurbanınız, kesimin ardından paylara bölünerek acil ihtiyaç bölgelerindeki gerçek muhtaçlara, muhacirlere, savaş ve doğal afet mağdurlarına, yetim ailelere, yaşlılara, kimsesizlere ve yoksulluk çekenlere ulaştırılır.

11Kimler kurban kesmekle yükümlüdür?

Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148).

Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir.

12Yardım Kuruluşlarına Vekâlet Verilebilir Mi?

Evet, Vakıf ve Dernek gibi kuruluşlara vekâlet verilir. Ancak aranan şart, Kuruluşların kesilen kurbanı, İslam’a uygun bir şekilde kesmesi veya kestirmesi, etlerini Gerçek Muhtaçlara ulaştırması gerekir.

13Kurban Kesmek Yerine, Sadaka Vererek Bu İbadet Yerine Getirilmiş Olur Mu?

Kurban kesmek ve sadaka vermek farklı ibadetlerdir. Kurban kesmek (kestirmek) yerine, kurban bedelini sadaka olarak verdiğiniz zaman, o para Kurban ibadeti yerine geçmez.