20 Bin Depremzedeye Gıda ve Hijyen Paketi

Cansuyu Derneği, deprem ve tsunaminin vurduğu Endonezya'da 20 bin depremzedeye gıda ve hijyen paketi dağıttı.

 

7,5 şiddetindeki deprem ve ardından meydana gelen tsunami sonucu Palu ve Donggala'yı bağlayan sahil şeridinde yerleşim yerlerinin çoğunun tahrip olması nedeniyle evleri zarar gören halk, kıyı bölgelerini terk ederek yüksek noktalarda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürüyor.

 

Cansuyu Derneği, her gün yiyecek bulmakta zorlanan bin kişiye sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor.

 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Endonezya Koordinatörü Bayram Numan Köksal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deprem ve tsunaminin Palu ve Donggala bölgelerinde 70 bine yakın insanı evsiz bıraktığını söyledi.

 

Enkaz altında hala yüzlerce kişinin olduğuna işaret eden Köksal, bu koşulların beraberinde salgın hastalıkları da getirmesinden endişe duyulduğunu dile getirdi.

 

Köksal, deprem ve tsunaminin ardından 60 bini aşkın kişinin dağlık kesimlere kaçtığını anlatarak insanların kaçtıkları yerlerde zorlu yaşam mücadelesi verdiğini aktardı.

 

"Bu deprem ve tsunamiden 60 bini aşkın Müslüman kardeşimiz etkilendi. Evleri yıkılan, hiçbir şeyi kalmamış bölgedeki halk dağlık alanlara yerleşti. Cansuyu Derneği olarak şu ana kadar 20 bin insana ulaşarak, gıda yardımı yaptık. Bu kapsamda 10 ton pirinç dağıttık. Ayrıca yağ, salça, süt gibi gıda maddelerini bölge insanına ulaştırmaya gayret ediyoruz." diyen Köksal, yardımların bunlarla sınırlı kalmadığını, içerisinde sabun, şampuan, deterjan, diş fırçası, diş macunu, bebek bezi gibi malzemelerin bulunduğu hijyen paketleri de dağıttıklarını anlattı.

 

 

Önce deprem sonra tsunami vurdu

 

Ülkenin kuzeyindeki Sulawesi Adası'nda, Palu Körfezi'nin 27 kilometre kuzeyinde geçen hafta cuma günü ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu (USGS) verilerine göre 7,5 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

 

Depremin ardından Dongala ve Palu kentlerini, yüksekliği 3 ila 6 metreye ulaşan tsunamiler vurmuştu.

 

Endonezya'da Lombok Adası'nda temmuz sonu ve ağustos ayında 6,3 ve 6,9 ile 7 büyüklüğünde depremler yaşanmış, 450 binden fazla kişiyi etkileyen depremlerde 563 kişi hayatını kaybetmişti.

 

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucu bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi ölmüştü

10-10-2018