Afyon Temsilciliğimiz Yardımlaşma Konferansı düzenledi

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Afyonkarahisar Temsilciliği tarafından organizesi yapılan "Kur'an'da Yardımlaşma ve Dayanışma" konulu konferans icra edildi.Konferans, vatanımızın birliği ve dirliği için ruhlarını teslim etmiş aziz şehitlerimizin anısına bir dakikalık saygı duruşu akabinde okunan istiklal marşı ile başladı. Hafız Yavuz Selim Yasan'ın okuduğu Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından, Kutlu doğum haftası olması hasebiyle hem Rasul-ü Ekrem efendimizle alakalı ve hem de Cansuyu’nun çalışmaları içerikli slayt gösterileri izletildi.

Hayırseverlerin desteği


Konferansta ilk olarak  Cansuyu Afyonkarahisar Temsilcisi Mehmet Demir söz aldı. Demir konuşmasında misafirlere hoş geldiniz derken, temsilcilik olarak Afyonkarahisar’da yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Kurulduğu günden bu güne yetim-mağdur-yardıma muhtaç tüm ihtiyaç sahiplerine ulaşarak dertlerine derman olduklarına değinen Demir; "hayırsever vatandaşlarımızın katkıları yanı sıra onlardan aldığımız güç ve Allah'ın izni ile yardım çalışmalarımızı sürdüreceğiz" dedi.

Nerden nereye


Kürsüye gelen Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü ise konuşmasında, derneği 2005 yılında 12 kişiyle kurduklarını ve hedeflerinin Türkiye’de ihtiyaç sahiplerine yardım etmek olduğuna değinirken, Pakistan'da meydana gelen deprem dolayısıyla ilk olarak çalışmalarına Pakistan’da başladıklarını vurguladı. Köylü konuşmasında;  "tanıtım filmlerinde görüldüğü üzere sayısı yüzbinleri aşan ihtiyaç sahibi ailelere yardım etmekteyiz. Şu ana kadar 80 ülkede gıda-giyim-kurban-eğitim gibi pek çok alanda yardım faaliyetinde bulunuyoruz" dedi. 

Kur'an'ın temeli 'yardımlaşma-dayanışma'


Gecenin mana ve önemine binaen yapılan konuşmaların akabindeise  Prof. Dr. Remzi Kaya söz aldı. Rahman'ın peygamberlere iki yol gösterdiğine dikkat çeken Kaya, birincisinin Allah'ın yolu, ikincisinin ise Şeytanın yolu olduğunu dile getirdi. Emir ve yasakların net olarak Ku'an-ı Kerim'de belirtildiğini, bu emir ve yasakların dışına çıkılmaması gerektiğini ifaade eden Kaya, "maalesef insan, şeytanın elinde olan bir takım silahların peşinde gitmektedir. İnsana zararı olmayan her şeye Allah izin vermektedir. Üç temel unsur vardır, birincisi tüm insanlar ve yaratılanlara adalet, ikincisi ihsan, üçüncüsü ise yardımlaşmayı ihmal etmemektir.  Hz. Muhammed (s.a.v.)'in dediği üzere, komşusu açken tok yatan bizden değildir" diyerek, yardımlaşma ve dayanışmanın ne kadar ehemmiyet taşıdığına dikkat çekti. 

Plaket takdimi


Konuşmanın ardından Cansuyu Genel Başkanı Mustafa Köylü tarafından Prof. Dr. Remzi Kaya'ya, konferansa katkılarından dolayı plaket takdimi yapıldı. Cansuyu Afyonkarahisar Temsilcisi Mehmet Demir tarafından da Köylü'ye İstişare Heyeti namına çiçek takdimi yapıldı.  Konferans bitiminde Prof. Dr. Remzi Kaya kitaplarını imzaladı.

29-04-2016