Barış elçileri yola çıktı

Dünyanın birçok bölgesinde Kurban çalışması yapacak olan Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekipleri yardıma muhtaç ülkelere doğru gitmeye başladı.

Dünyanın birçok bölgesinde Kurban çalışması yapacak olan Cansuyu Yardımlaşma Derneği ekipleri yardıma muhtaç ülkelere doğru gitmeye başladı. Cansuyu ekipleri, hayırsever halkımızın vekaletle bağışladığı kurbanların etlerini ihtiyaç sahibi Müslümanlara dağıtacak. İslam’ın ilk yıllarında Müslümanlara kucak açan Habeşistan Kralı Necaşi’nin ülkesi olan Etiyopya’ya ilk ekip ulaştı.

***

Arakan’dan Moro’ya Afrika’dan Uzakdoğu’ya, Balkanlar’dan Ortadoğu ülkelerine kadar savaş, işgal, doğal afet mağduru coğrafyalar başta olmak üzere farklı ülkelerde kesilecek kurbanlar için Cansuyu ekipleri yola çıktı.  İlk ekip İslam tarihinin sembol isimlerinden olan Kral Necaşi’nin ülkesi Etiyopya’ya ulaştı.

İSLAM DÜNYASININ GÖNÜLLERİ BİRLEŞİYOR

Kurbanın İslam kardeşliğinin en sıcak uygulamalarından biri olduğunu ve kardeşleri buluşturan bir misyona sahip olduğunu belirten Cansuyu Yardımlaşma Derneği Dış İlişkiler Koordinatörü Hasan Yaşar; “Kurban çalışmasıyla uzakları yakın yapıyoruz. Allah için adanan bu kurbanların manevi atmosferi ile İslam dünyasının gönülleri birleşiyor” dedi.  Kurban organizasyonu hakkında bilgi veren Yaşar’a göre Arefe günü akşama kadar Cansuyu Derneği bağışları kabul edilecek. Hayırseverler farklı bölgeler için Kurban bağışında bulunabilecekler.

İLK EKİP ETİYOPYA’YA ULAŞTI

İslam’ın ilk yıllarında Müslümanlara kucak açan Habeşistan Kralı Necaşi’nin ülkesi olan Etiyopya’ya ise ilk ekip ulaştı.  Cansuyu Yardımlaşma Derneği Etiyopya Yardımları Koordinatörü Mansur Özdemir ise, havalimanında yaptığı açıklamada; “Doğu Afrikanın ülkelerinde artan sayı ve hacimde çalışmalar yapmaktayız. İnsani yardım çalışmaları yanında, su kuyusu çalışması, zirai projeler, eğitim öğretim çalışmaları, kültürel çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Etiyopya’da yaptığımız çalışmalarla ülkemiz ve Etiyopya hükümetince çokça takdir ve teşekkür almaktayız. Kalkınma yardımlarına ve üretme yeteneğini artıracak projelere ağırlık vereceğiz. Bölgede aynı zamanda 5 adet su kuyusu açışı gerçekleştirerek bölgesel kuraklık sorunu ile ağır yaşam koşullarına sahip olan bölge halkını rahatlatmak istiyoruz. Bölge halkı tarihî, kültürel ve siyasi rolümüzü çok iyi biliyor. Siz kendinizi isminizle tanıtmanıza rağmen Osmani yani Osmanlı diye çağırıyor ve olağanüstü bir alaka ve hürmet göstererek son Halifenin Osmanlılarda olduğu ve özellikle Hararda açılan büyükelçilik yoluyla Doğu Afrika’daki İslamlaşmanın Osmanlı eliyle olduğunu ifade ediyorlar. Büyük Habeş Kralı Necaşinin bölgesinde yapılan çalışmalarda ise tarihe ve Büyük İslam Kralına hürmet ve vefa örneği olarak bölgede kuyu açılışı gerçekleştirilecek” şeklinde konuştu.

BATILI KURULUŞLARIN YARDIMLARI ART NİYETLİ

Etiyopya’da uluslararası Batılı kuruluşlar eliyle yapılan yardımların siyasi ve kültürel bazı etkiler oluşturmakta olduğunu ifade eden Cansuyu Etiyopya Koordinatörü Özdemir; “Özellikle Müslüman toplumu üzerinde bu yardımların olumsuz etkileri oluşturabilmektedir. Bu nedenle bölgede Müslüman kuruluşlar eliyle yapılan yardımların sembolik olarak çok büyük anlamı bulunmaktadır. Bölgedeki Müslüman halklara büyük özgüven kaynağı oluşturan bu yardımları Cansuyu olarak bölgeye taşımaya devam edeceğiz” dedi.

KURBAN BAĞIŞI NASIL YAPILIR?

Kurban için 6 ayrı bölge ve fiyat belirlendi. Kurban bağışı yapmak isteyenler için fiyatlar şöyle; “Afrika: 230 Lira (Somali, Etiyopya, Kenya, Nijer, Mali, Burkina Faso, Çad, Togo, Benin ve Kamerun), Asya: 250 Lira (Moro, Pakistan, Afganistan, Bangladeş), Arakan ve Çeçen Kampları 300 Lira, Filistin Kampları ve Balkanlar: 400 Lira, Türkiye: 500 Lira ve Gazze: 600 lira.” Hayırseverler, kurban bedellerini Ziraat Bankası, Vakıfbank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk  şubelerindeki CANSUYU KURUMSAL TAHSİLAT hesaplarından ve PTT'deki posta çeki hesabına havale yoluyla ya da www.cansuyu.org.tr internet adresinden kredi kartı yolu ile de gerçekleştirebilecek.  Ayrıca isteyenler kurban bedellerini makbuz karşılığı derneğin 22 ildeki temsilciliklerinden elden teslim edebilecek. Derneğin Genel Merkez iletişim numarası şöyle; 0312 285 20 03

02-01-2013