Cansuyu Derneği Suriye’deki Yaraları Sarıyor

Cansuyu Derneği, Suriye’nin İdlib ve Azez bölgelerindeki mazlumlara yardım elini uzattı.

Sınır komşumuz Suriye'de yardım çığlıkları yükseliyor. Son süreçte yüz binlerce kişinin sığındığı çadır alanlarında meydana gelen sel felaketi ve soğuk hava koşulları nedeniyle İdlib ve Azez’deki mazlumlar yaşam mücadelesi veriyor. Bombardımanın olduğu bölgelerden kaçan mazlumlar bu sefer çamur içinde yaşama tutunmaya çalışıyor.

 

 

Savaşın başladığı 2011 yılından itibaren Suriye’ye birçok yardım organizasyonu düzenleyen Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, bölgedeki kanayan yaraları sarmak için yeniden harekete geçti.

 

 

Suriye’deki yardım faaliyetlerine aralıksız devam eden Cansuyu ekipleri, Türkiye’nin dört bir köşesinden hayırsever bağışçıların emanet ettikleri acil insani yardım malzemelerini İdlib ve Azez’deki mağdurlara ulaştırdı. İçerisinde temel gıda, kömür, soba, yakacak, ortopedik, sağlık ve kışlık giyecek malzemelerinin olduğu ve 20 tırdan oluşan acil insani yardımlar Suriyeli mazlumlara umut oldu.

 

 

Bölgede yaşananlar hakkında bilgi veren Cansuyu Derneği Ankara Temsilcisi Mehmet Savaş, Suriye’de meydana gelen sel felaketi nedeniyle yaşanan insani krizin daha da derinleştiğine dikkat çekti. Savaş:" Yeniden Suriye'deyiz. Son dönemde meydana gelen sel felaketi nedeniyle insanların yakacakları, yiyecekleri ve barınma alanları sular altında kaldı ve on binlerce kişi zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. İnsanlar aç, açıkta ve çaresiz durumda yardım bekliyorlar. Sıcak yuvalarımızda kaloriferli evlerimizde evin derecesinin biraz düşük olduğunu hissettiğimizde hemen tepki gösteriyoruz. Bizim şikayet ettiğimiz şeyler, onların hayallerini bile süsleyemiyor.” dedi.

 

 

Gerçekleştirilen yardım organizasyonu hakkında da açıklamalarda bulunan savaş: “Türkiye'den hayırsever vatandaşlarımızın bize emanet ettiği yardımları İdlib ve Azez’deki kardeşlerimize ulaştırdık. Suriye Acil İnsani Yardım Organizasyonumuz kapsamında on binlerce mazluma temel gıda, soba, yakacak, kışlık giyecek, ortopedik, sağlık ve ısınma malzemelerinden oluşan 20 tır dolusu yardımlarımızı dağıttık. Suriye’de savaşın başladığı ilk günden itibaren Suriyeli kardeşlerimize destek olduk, şimdi de sel felaketinden etkilenen ve yaşam mücadelesi veren kardeşlerimizin acılarını bir nebze olsun hafifletmek, acil ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara umut olmak için yanlarındayız. Yaralara merhem, yetimlere şefkat ve muhtaçlara can suyu olmaya devam edeceğiz.” dedi. 

03-02-2021