Cansuyu Moro İslam Devleti'nin yanında

Asırlardır Batılı sömürgecilere direnen Moro Müslümanları bağımsızlıklarına kavuşuyor. Yasası ve devlet örgütlenmesi ile de tam bir İslam devleti olma yolunda emin adımlarla ilerle

Cansuyu Derneği Güney Doğu Asya’nın taze İslam Devleti Bangsomoro’daydı

Asırlardır Batılı sömürgecilere direnen Moro Müslümanları bağımsızlıklarına kavuşuyor. Yasası ve devlet örgütlenmesi ile de tam bir İslam devleti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Moro’yu unutmayan Cansuyu Derneği bölgeye elini uzattı. Cansuyu ekiplerini karşılayan Moro Devleti yetkilileri; “İnşallah kuracağımız devletimizin karakteri de İslam’ın temel esasları yanında rahmetli Erbakan hocamızın vizyonundan etkilenecektir. Erbakan, bizim de hocamızdır” dediler.

***

Yüzyıllardır İspanyol, Amerikan ve Filipin sömürgeciliğine direnen Moro Müslümanları Bangsomoro İslam Devletine doğru emin adımlarla ulaştılar. İnsanlık tarihinin en uzun sömürgeciliğe direniş savaşı olarak da anılan Moro direnişi artık meyvelerini veriyor. 2012 yılında başlayan ve Türkiye Cumhuriyetinin de garantör devlet olarak yakın takibe aldığı Bangsomoro da müzakere süreçlerinin ardından anayasal hazırlık süreci de tamamlanmış oldu. Yasası ve devlet örgütlenmesi ile de tam bir İslam devleti olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Moro’yu Cansuyu Derneği kurbanda unutmadı.

Moro’nun önemli şehirlerinden olan Marawi City şehrinde Kurban kesim faaliyetlerini tamamlayan Cansuyu heyeti başta mücahit aileleleri olmak üzere yetim ve mülteci durumundaki yüzlerce aileye Türkiye’den getirmiş oldukları kurban etlerini ikram ettiler. Osmanlı tarihi ile kendi yaşam süreçleri arasında güçlü ilişkiler olduğunu düşünen Moro halkı Türkiyeli Müslümanlarca yapılan yardımların sembolik olarak çok anlamlı olduğunu, özellikle bu dönemde manevi ve maddi yardımlara her zamandan daha fazla ihtiyaç duyduklarını ifade ettiler.

Ayrıca Cansuyu heyeti Bangsomoro devletleşme süreci ile ilgili kalkınma başlıklı toplantılara katılarak bölgede ki kalkınmada Ümmet yardımları ve kalkınmanın İnsani yardım boyutu başlıklı konularda katkılarda bulundu.

ERBAKAN BİZİM DE HOCAMIZDI

MILF Genel Başkanı Hacı Murat İbrahim ile yapılan süreç değerlendirme toplantısında MILF Başkanı şunları söyledi. ‘Moro halkı çok uzun yıllardır tüm kaynaklarını mücadelede kullanmış ve özgürlüğüne düşkün bir halktır. Osmanlı Halifesinin varlığı batılı güçler için bir korku oluşturduğu için en özgür ve üretken dönemlerimiz Osmanlı devletinin var olduğu dönemlerdir. Bugün yaşanan krizin temelinde ve İslam dünyasının yaşadığı taciz vardır. Zulmün temel sebebi güçlü İslam iktidarının yokluğudur.

Necmettin Erbakan bizim dostumuz ve hocamızdı. Onun bu çağa vurduğu izin hepimizde büyük bir etkisi vardır ve bugün bu anlayışın bir sonucu olarak sabırla zafere ulaşmış bulunuyoruz. Biz tüm kaynaklarımızı bu mücadele esnasında kaybettik ve buna rağmen asla yılmadık ve hamd olsun bugünkü zafer gerçekleşti. Bundan sonra içerden ve dışardan ve hatta nefsimizden kaynaklanan daha zor günlere gireceğimizin de farkındayız.  Bunun için hazırlıklar yapıyor ve savaşarak kazandığımız hiçbir şeyi kaybetmek te istemiyoruz. Bu konuda Müslümanların yardımlarına ihtiyacımız var ama her şeyden önce duaya.

Devletimizin teşekkülünde çok itinalı davranıyoruz, İslam dünyasının şu son 3 yılda yaşadığı süreci daha özenle inceliyoruz. Düşülen hatalara düşmemek için bir gayret içindeyiz. Türkiye’nin ve özellikle Milli Görüşçü kardeşlerimizin yanımızda olduğunu bilmek bize güç veriyor ve özellikle bugün burada ve halkımla iç içe olmanız bizim için çok büyük bir onur. Kırsalda halkımızla buluştunuz, yetimlerimizle kucaklaştınız bu bizim için çok değerli. Fakat devletin teşekkülü ve sonrasında deneyim ve tecrübelerinize daha çok ihtiyaç duymaktayız.

ADİL BİR DÜZEN İSTİYORUZ

MILF Kalkınma Programı Programı BDA Başkanı Dr. Safrullah Dipatuan ise şunları ifade etti. ‘Günlerdir sizinle birlikte arazideyim ve kurbanın kurbandan çok daha fazlasını ifade edebildiğini görüyoruz. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz bir zamanda burada olmanız bizim için çok anlamlı. Sadece 1,5 yıl önce çetin bir savaşın olduğu bu topraklarda ağlayan insanlar şimdi hem müstakbel devletimizle gülüyor hem de ümmetin bu alakası karşısında mutlu oluyorlar. Tarihi rolünüzün de bir gereği olarak Türkiye Müslümanlarının burada olmasını çok anlamlı buluyorum. Bugüne ulaşmamızda Necmettin Erbakan hocamız ve liderimizin çok büyük etkileri olmuştur. İnşallah kuracağımız devletimizin karakteri de İslam’ın temel esasları yanında rahmetli Erbakan hocamızın vizyonundan etkilenecektir. Malezya ve Türkiye bizim için çok anlamlı pek çok sektörde bu iki ülkeyi örnek alıyoruz. Biz devletimizi İslam şeriat esaslarına göre inşa edeceğiz ve yüzde yirmiye yaklaşan İslam dışı unsurlara da adaletli bir yaşam çerçevesinde önemli fırsatlar sunacağız. Bugün batı dünyasının yaptığı zulmü biz yapmayacak ve bir model İslam ülkesi olacağız. Cansuyu derneğinin bölgeye yaptığı desteğin tarafımızda çok büyük ve derin bir karşılığı vardır. Türkiye Müslümanlarına minnettarlığımı sunuyorum.

BANGSOMORO İSLAM DEVLETİ GELİYOR

Cansuyu Derneği Moro Yardımları Koordinatörü İsmail Mansur Özdemir de yaptığı değerlendirmede; “Moro artık yeni bir isimle anılmayı hak ediyor Bangsomoro İslam Devleti. Yüzyıllardır ağır bir zulme muhatap olan Moro’da artık barış rüzgârları esiyor. İnanç, istikamet ve mücadelede ısrar ve azmin bir zaferi olarak bugün Moro Müslümanları devletlerinin hazırlığı içindeler. Yıllardır sert mücadelelere şahit olduğumuz ve en zor insani yardım bölgesinde her taraf güvenli ve mutlu insanlarla dolu. Haklı zaferin sevincini yaşayan Moro halkı 2014 Kurban Bayramını tam bir şölen havasında geçirdiler. Kılınan Bayram namazlarında aynı zamanda bir zafer bayramı havası da vardı. Ülkenin dört bir tarafında yapılan Bayram hutbelerinde ise halkın bu kurulan devlete sahip çıkması ve desteğe devam etmeleri istendi.

Cansuyu derneği olarak bölge Müslümanları ile çok uzun bir zamandır iletişim halindeyiz ve desteklerimizi hiç kesmedik. Bölgedeki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ve ettik ve bölgeye her fırsatta yardım gönderdik. Özellikle müzakere sürecini yakından takip ediyor ve müstakbel devletin kapasitesinin artırılması konusunda yapısal katkılar sunmak istiyoruz. Bu katkıların ne şekilde olması gerektiği hususunda bölge ile sürekli irtibat halindeyiz. Bu çerçevede kurban çalışmasında da Moro’da kurbanlarımızı kestik ve Moro Müslümanlarına ikramlarımızı yaptık. Özellikle kesimlerimizi Yetim ve uzun savaşın mağduru olan bölgelerde gerçekleştirdik. Marawi şehri başta olmak üzere kırsalında da pek çok noktaya kurbanlarımızı ulaştırarak yüzlerce Müslümanın istifadesini sağladık.

Ayrıca Türk STK’larca ortak düzenlenen Moro’nun geleceği ile ilgili toplantılara katılarak Cansuyu Derneği olarak bölge perspektifimiz ve bölgenin kalkınma temelli öncelikleri ile ilgili kanaat ve yaklaşımlarımızı ortaya koyduk” dedi.

MORO BİR İMKAN VE FIRSATTIR

Özdemir yaptığı açıklamada; “2016 yılıyla bölgedeki Müslümanlar yönetimi tamamen devralacaklar. Bu sürecin hepimiz için çok büyük anlamlar ifade ettiğini düşünüyoruz. Bölgede özellikli ve örnek bir İslam devletinin teşekkülü konusunda üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Zira bu çalışma bölgenin diğer kriz bölgeleri içinde örnek bir süreçtir. İdeale yakın ve örnek bir İslam devleti modelinin sağlıklı bir şekilde tartışılarak ete kemiğe bürünmesi için Moro bir imkân ve fırsat olarak görülmelidir. Uluslararası kuruluşlar Filipin hükümetinin yanında bu sürecin oluşmaması yönünde inisiyatif alırken İslam toplumları Moro Müslümanlarına yeniden yapılanma sürecinde katkı sunmalıdır. Biz Cansuyu Derneği ve diğer kuruluşlarımız olarak Moro sürecine tüm kaynaklarımızla ve özellikle Devlet oluşum sürecinde destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

29-10-2014