Cansuyu, Sierra Leone’de Sağlık Ocağı açtı.

Cansuyu, Sierra Leone’de Ramazan Eryılmaz Sağlık Ocağı’nı açtı.

 

Cansuyu Derneği Sierra Leone’nin Başkenti Freetown’a 300 km uzaklıktaki Kono bölgesinde sağlık ocağı yaptırdı. Daha önce bu bölgede Lütfi Kibiroğlu Okulu’nu yaptırarak eğitim sorununu çözen Cansuyu, bu açılış ile bölgedeki sağlık problemlerini de çözmeyi amaçlıyor.

 

Yaklaşık olarak 100 bin kişiye hizmet verecek olan binanın içerisinde; hasta kabul, doktor odası, hemşire odası, pansuman odası, ameliyathane, müşahide (gözlem) odaları, eczane ve ecza deposu bulunmaktadır. Sağlık ocağında çocuk hastalıkları ve kadın doğum başta olmak üzere tüm genel sağlık hizmetleri sunulacak.

 

Açılışa yerel yöneticiler ve yerel halk, Cansuyu İzmir Temsilcisi Ahmet Yorulmaz, sağlık ocağının sponsorluğunu üstlenen Ramazan Eryılmaz, kameraman Ahmet Akdoğan ile Cansuyu Dış İlişkiler biriminden Seyit Küçük katıldı.

 

Açılışta konuşma yapan Ahmet Yorulmaz; “ Bizler birer aracıyız. Nerede bir mazlum ve muhtaç varsa Cansuyu oradadır. Mazlumun dini, ırkı olmaz, dolayısıyla her insana hizmet etmek gerekmektedir. Bu bölgedeki Müslüman kardeşlerimiz tedavi görmede sıkıntı yaşıyorlardı, tüm sağlık hizmetleri Hristiyanların elinde ve onlara hizmet vermekteydi. Hasta Müslüman olunca ücret vermesine rağmen gerekli tedaviyi göremiyordu. Cansuyu’nun yaptırdığı sağlık ocağı ise tüm insanlara aynı hizmet verecek olması ve Müslüman yönetiminde olması ile hem bir ilk olacak hem de bölgedeki büyük bir eksikliği tamamlayacaktır.” dedi.

Bölgede daha önce okul açılışından su kuyuları açmaya kadar birçok faaliyetlerde yaptıklarını belirten Yorulmaz; " oradaki Hristiyanlar Cansuyu'nun yapmış olduğu çalışmalardan çok etkilenerek Müslümanlara teslim olduklarını söylediler. Hatta bir bayan Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu." dedi.

16-11-2018