Cansuyu Yetimleri De Unutmuyor

Kurulduğu gündem beri Dünya’da ve Türkiye’de bulunan mazlum ve mağdurlara ulaşmak için çabalayan Cansuyu Derneği, dünya üzerinde ki yetimleri de unutmuyor.

Dünya üzerinde mazlum ve mağdurlara ulaşmayı hedefleyen Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, hem Dünya üzerinde hem de Türkiye’de bulunan yetimlere vatandaşlardan aldığı yetim aidatlarını her ay ulaştırarak yetimleri korumaya almaya devam ediyor. Yetim sponsoru olan vatandaşlara ise yetimler ile ilgili bilgileri barındıran yetim karnelerini ulaştırarak vatandaşların verdiği yetim aidatlarının kime ulaştığı ile ilgili sorularının cevabına ulaşmasını sağlıyor.

 

PROJELER İLE DAYANIŞMA DAHA DA ARTTIRILIYOR
Bir yetime sponsor olmak isteyen vatandaşlar için birçok yol bulunuyor. Sponsorluklar bireysel olarak bir ya da birden çok yetimi himaye etme şeklinde olabileceği gibi; okulların, sınıfların, kurumların, arkadaş gruplarının, ya da farklı grupların bir araya gelerek oluşturacakları havuzdan elde edecekleri birikimlerle yetim sponsorluğu üstlenmeleri şeklinde olabilmesi de mümkün. Gerçekleştirilen projeler ile dayanışmanın arttırılması hedefleniyor.

 

DAHA ÇOK YETİME SAHİP ÇIKMAYA İHTİYAÇ VAR
Hem Dünya’da hem de Türkiye’de yetim sayısının çok yüksek olduğunu belirterek, yaranın sayılması için gerçekleştirilen projelere destek çağrısında bulunan Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, “Üzülerek görüyor, gözlemliyor ve çağrı da bulunuyoruz ki; yaranın, sayının bu kadar fazla olduğu bir zamanda daha çok gayrete, daha çok yetime sahip çıkmaya ihtiyaç vardır. Yetimin ihtiyacı yalnızca yiyecek ve giyecekten, okuyup diploma sahibi olmaktan ibaret algılanmamalıdır. Sadece yetime kazandırma değil, aynı zamanda yetimi kazanmayı hedef haline getiren Cansuyu Derneği Yetim Projesi ile yetimleri sahiplenmede kurumsal kimliğini ön plana çıkarmıştır” dedi.

 

BU ÇOCUKLAR BİZİM EMANETLERİMİZ
Birçok sebep ile mağdur duruma düşen, ailesini kaybeden yetimlerin büyük sorunlar ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Köylü, “Savaşlar, işgaller, işkenceler, zulümler ve türlü hastalıklar yüzünden milyonlarca çocuk yetim durumuna düşüyor. Farklı kıtalarda, ülkelerde, hatta ülkemizde ailesini kaybeden çocuklar, babasız kalan yavrular, yaşanan bu ağır sıkıntıdan dolayı türlü sıkıntılarla karşı karşıya.  En zaruri ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak durumdalar. Bu çocuklar, bu yavrular, bizim, bizim yetimlerimiz, emanetlerimiz. Cansuyu Derneği olarak, Türkiye, Gazze, Pakistan, Yemen başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki on binlerce yetime kucak açıyoruz. ‘Yetimler Emanetimiz, Tebessüm Ettirmek Vazifemiz’ düsturuyla yapmış olduğumuz çağrıya, siz de bir yetime sahip çıkarak destek olabilirsiniz. Sponsoru olduğunuz yetimin karnesini şeref madalyası misali evinizin başköşesine koyabilirsiniz. Günümüz şartları göz önüne alınarak bir yetimin aylık sponsorluk bedeli 200 TL olarak belirlenmiştir. Siz de bir yetimin sponsoru olmak isterseniz 4446639 numaralı telefonu arayarak veya internet adresimiz www.cansuyu.org.tr üzerinden bize ulaşabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

1Yetim sponsorluğu için bölge seçebilir miyim?

Evet seçebilirsiniz. Yetimlere baktığımız bölgeler:

Türkiye

Ortadoğu

Afrika

Uzakdoğu

Bölgelerinde yaşayan Yetim kardeşlerimize Sponsor olabilirisiniz

2Neden yetim çocukları destekliyorsunuz?

Yeryüzünün masum bireyleri çocuklar, dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşen krizlerden en çok etkilenen kesimi oluşturuyor. Devletlerin yetim ve kimsesiz çocuklarla ilgili ortaya koyduğu sosyal politikalar maalesef mevcut ihtiyaca cevap veremiyor. Dünyada resmi rakamlara göre 200 milyondan fazla yetim bulunuyor. Yalnız bu sayıya Afganistan, Çin gibi ülkelerin yanısıra Ortadoğu ülkelerindeki yetim sayıları dahil değil. Tahminlere göre bu sayının 400 milyon olduğu belirtiliyor.

“Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle (işaret parmağı ve orta parmak gibi) yan yana bulunacağız” hadisiyle yetimlerin korunmasının ve onlara sahip çıkılmasının ne gibi mükafatları olduğunu buyuran Peygamber Efendimiz (sav) yetimler için çalışırken bize hem örnek oluyor hem de şevk veriyor. Bu sorumluluk bilinciyle onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyoruz. Yetimlerimizin her daim mutlu olmaları ve açtığımız yetimhanelerle güvenli ortamlarda yaşamaları için çalışıyoruz.

 

3Yetim çalışmalarının amacı nedir?

Yaşamını tek başına devam ettirmeye gücü yetmeyen yetimlere kendi ayakları üzerinde duracak yeterliliğe ulaşıncaya kadar destek olmak, eğitim, sağlık, gıda ve kıyafet ihtiyaçlarını karşılamak ve onları aile şefkati ile hayata hazırlamak.

- Yaşadıkları topraklarda ve ailesinin yanındayken, Türkiye'den kendilerine sahip çıkan bir kardeşinin olduğunu bilmesini sağlamak.

 

- Bütün çocuklar gibi yetim çocukların da temel hak ve hürriyetlerinin korunmasına yönelik çalışmalarda bulunmak.

 

- Maddi ihtiyaçlarının yanı sıra manevi ihtiyaçlarının da karşılandığı güvenli ortamlar hazırlamak.

 

4Hangi çocukları yetim kapsamında değerlendiriyorsunuz?

CANSUYU'nun destek kapsamına aldığı yetim çocuk; Türkiye’de ve dünyada savaş, işgal, doğal afet, kronik yoksulluk, hastalık, kaza gibi sebeplerle babasını veya anne-babasını kaybetmiş olan, bir yakını yanında barınan çocuktur.

5Bir yetime nasıl sponsor olabilirim?

444 66 39 nolu telefonu arayarak ilinizde ki temsilcimiz ile veya 0312 285 20 03 nolu telefonu arayarak Yetim Birimi ile irtibata geçebilirsiniz.

6Bir yetim için aylık ne kadar ödeme yapmam gerekiyor?

Bir yetim için aylık sponsorluk bedeli 400 Tük Lirasıdır.

Bir yetime desteğe başlandığında en az 6 ay boyunca bu desteğin devam etmesi talep ediyoruz.

 

Ancak düzenli olarak bir yetimin bakımını üstlenmeyip yaptığı yardımların tüm yetim çalışmaları için kullanılmasını isteyen bağışçılarımız Yetim Havuzu’na imkânları ölçüsünde diledikleri miktarda bağışta bulunabilirler.

 

7Sponsor olduktan sonraki süreç nedir?

Sponsorluk, yetim sponsorluğu aidatının yatırılması ile birlikte başlar. Sponsor olunduktan sonra, sponsor olduğunuz yetimle ilgili bilgi formu ilk bağıştan en geç 15 gün içinde sponsora ulaştırılır.

Bağışçılarımız istedikleri zaman, sponsor olduğu yetimle ilgili bilgiye ve yaptığı ödemelere  Bağışçı Sayfası adresinden ulaşabilirler.

8Yetim çalışmalarına, sponsor olmadan katkı sağlamak mümkün mü?

Bir yetimin bakımını üstlenmeyip yaptığı yardımların tüm yetim çalışmaları için kullanılmasını isteyen bağışçılarımız Yetim Havuzu’na imkânları ölçüsünde diledikleri miktarda bağışta bulunabilirler.

9Yetim yardımları hangi sıklıkla yapılıyor?

Bakımını üstlendiğimiz her yetime, aylık düzenli olarak yardımları ulaştırılmaktadır. Her yetimin eğitim, sağlık, gıda ve barınma giderlerinin önemli bir kısmı sponsorlar tarafından her ay düzenli olarak karşılanmaktadır. .

21.09.2022