Dr. Abdullah Jibril Oyekan; 'Cansuyu Daha Çok Su Kuyusu Açsın

Cansuyu Genel Merkezi'ni ziyaret eden Dr. Abdullah Jibril Oyekan Nijerya'daki en önemli sıkıntının temiz su ihtiyacı olduğunu söyleyerek, Cansuyu'ndan daha çok su kuyusu açılması i

Cansuyu Genel Merkezi'ni ziyaret eden Dr. Abdullah Jibril Oyekan Nijerya'daki en önemli sıkıntının temiz su ihtiyacı olduğunu söyleyerek, Cansuyu'ndan daha çok su kuyusu açılması için yardım istedi.

27 Mayıs-29 Mayıs tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek olan "Uluslararası 19. Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi"ne katılmak üzere Türkiye'ye gelen Nijerya İslami Eğitim Vakfı Başkan Vekili Dr. Abdullah Jibril Oyekan, Cansuyu Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, Genel Başkan Mustafa Köylü ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile görüştü.
 
Cansuyu'nun faaliyetleri hakkında bilgi alan Dr. Abdullah Jibril Oyekan, Cansuyu'nun Afrika'da yürüttüğü projelerden övgüyle bahsetti. Nijerya'nın en büyük sıkıntısının temiz su ihtiyacı olduğunu söyleyenOyekan, Cansuyu'dan Nijerya'daki açılan su kuyusu sayısını artırmasını istedi. Konuşmasında temiz su ihtiyacının had safhada olduğunu belirten Oyakan, Cansuyu'na Afrika'da yürüttüğü tarım projelerini Nijerya'da da yürütmesi teklifinde bulundu.
Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti belirten Cansuyu Genel Başkanı Mustafa Köylü, Afrika'nın susuzlukla mücadele eden bölgelerini suya kavuşturmak için çalışmalarını sürdüklerini söyledi. Cansuyu'nun hayırseverlerin desteği ile Afrika ve Asya'da birçok su kuyusu açtığını dile getiren Köylü, "Su hayattır. Temiz suya ulaşamadığı için ölen insanların sayısı savaşlar dâhil şiddet olayları sonucu ölenlerin sayısını aşıyor. Bu tüm insanlık için kara bir lekedir. İnsanların hayata tutunmasına vesile olmak için hayırseverlerimizin desteği ile Afrika'nın en kurak yerlerinde Cansuyu olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Yapılan gıda yardımları ile Afrika'daki fakirlik ve yoksullukla mücadele edilemeyeceğini vurgulayan Köylü, Afrika'nın değişik bölgelerinde çiftlik projelerini faaliyete geçireceklerini, insanlara kendi gıdalarını kendilerinin üretmelerini sağlamak için ön ayak olacaklarını açıkladı. Tarım çiftlikleri için Gana'da çalışmaya başlayacaklarını dile getiren Köylü, daha sonra projeyi Afrika ülkelerine yayacaklarını belirtti.

02-01-2013