Gazze'den Soma'ya mesaj var

İsrail’in saldırıları sonucu babalarını kaybeden Gazze’li çocuklar Ramazan ayı vesilesiyle Soma’da vefat eden madenciler için hatim okudular.

İsrail’in saldırıları sonucu babalarını kaybeden Gazze’li çocuklar Ramazan ayı vesilesiyle Soma’da vefat eden madenciler için hatim okudular. Kendilerinin de yetim olduğunu ifade eden Gazzeli çocuklar Soma’daki yetim kardeşlerine selam gönderdiler. Cansuyu Derneği’nin Gazze’de açtığı 700 kişilik dev yetim merkezinde 550 Lise ve İköğretim, 150 de anaokulu öğrencisi bulunuyor.

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin Gazze’de açtığı Yetim Merkezi’nde kalan yetimler Soma’nın yetimlerine selam gönderdiler. İsrail’in saldırıları sonucu babalarını kaybeden Gazze’li çocuklar Ramazan ayı vesilesiyle Soma’da vefat eden madenciler için hatim okudular. Kendileri de yetim olan Gazzeli çocuklar Ramazan ayı vesilesiyle okudukları Kur’an-ı Kerimlerden sonra Soma şehitleri için dua yaptılar. Anadolu halkının sevgisi ile inşa edilen Gazze yetim merkezinin içerisinde eğitim merkezleri, sağlık merkezi, oyun salonu, yüzme havuzu, yeşil alanlar, çok amaçlı salon, antrenman sahası, bilgisayar odaları, kütüphane ve rehabilitasyon merkezi de mevcut.  Derneğin, 700 kişilik dev yetim merkezinde 550 Lise ve İköğretim, 150 de anaokulu öğrencisi bulunuyor.

BİR YETİMİN AYLIK MASRAFI 90 LİRA

Düzenlediği yurt dışı yardım organizasyonları ile Türkiye'nin üstlendiği insani sorumluluğu en iyi şekilde yerine getiren Cansuyu, yetim yürekler için de birçok noktada sorumluluk üstleniyor. Bir yetimin bir aylık bütün ihtiyaçları 90 lira karşılığında karşılanabiliyor.  Projeye destek vermek isteyen hayırseverlerin asgari 6 ay bu yardımı yapma zorunluluğu bulunuyor. Altı ay yardım yapmaya gücü olmayanların yaptıkları yardımlar da bir havuzda toplanarak 6'şar aylık yardım yapılacak şekilde yetimlere ulaştırılıyor. 

YETİMLER İÇİN NELER YAPILIYOR?

Derneğin verdiği bilgilere göre aylık 90 liraya yetimin bütün eğitim masrafları, sağlık harcamaları, giysi ihtiyaçları ve bütün iaşesi karşılanıyor.  Bir yetime sahip çıkıldığı zaman yetim ile hayırsever aile arasındaki mektuplaşma trafiği organize ediliyor,   özellikle bayramlarda bu mektuplaşma teşvik ediliyor, yetimlerin evlerinde yahut kaldıkları yerlerde video çekimleri yapılıp hayırsever aileye bir CD ile selam ve dualar ulaştırılıyor ve zaman zaman telefon görüşmeleri de ayarlanıyor.  www.cansuyu.org.tr internet sitesinden, Cansuyu Genel Merkezi ve 22 şubesi aracılığı ile yetimlere sahip çıkılabilir. İrtibat için 0312 285 20 03 numaralı telefon kullanılabilir.

04-07-2014