Memur-Sen ve Cansuyu Halep için harekete geçti

Memur-Sen'in "Halep'i açlıktan, insanlığı utançtan kurtar" sloganıyla başlattığı kampanya kapsamında Türkiye'nin 81 ilinden 81 tır Halep'e yardım için yola çıkacak.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, diğer yardım kuruluşlarının temsilcileri ve Cansuyu Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Köylü ile konfederasyonun genel merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Halep için destek çağrısında bulunan Yalçın, "İnsanlık dramının merkezlerinden birisi artık Halep. İnsanlar Halep'te ayakta ve hayatta kalma mücadelesi veriyor, ekmeği değil, kırıntısını bulamadığı bir açlıkla yüzleşiyor." dedi.

Kuşatma altında olan Halep'te insanlığın ve bütün insani değerlerin katledildiğini belirten Yalçın, "Maalesef insanlık bu katliamı kanıksamış durumda. Dünyanın birçok ülkesinde yaşayanlar, bu katliamları kendi güvenlikli surları arkasından, bir film gibi izleyen duyarsız insan kitlesine dönüştü." değerlendirmesini yaptı.

Halep'te yaşananların insanlık için bir imtihan olduğunu dile getiren Yalçın, şöyle devam etti:

"İnsanlık duyarsız, insanlık kayıtsız. En çok da ümmetin sessizliği can acıtıyor. Surların arkasına sığınmış batılıların kahir ekseriyetinin duyarsızlığına Bosna'da, Çeçenistan'da, Afganistan'da, Irak'ta şahit olmuştuk. Fakat ümmet kendinden uzak zannettiği olayın bizatihi ortasında olduğunu bir türlü anlayamadı ve içindeki yangını bir türlü müşahade edemedi. Ölen biziz, ezilen biziz."

- İstanbul'da yarın, Halep için yürüyecekler

Yalçın, adil bir dünya için köklü çözümlerin de üretilmesi gerektiğini vurgulayarak "Tüm dünya üzerindeki Rachelleri, Malcom X'leri, Gandileri harekete geçirerek bir vicdan köprüsü oluşturmak zorundayız. Halep'i açık hava hapishanesi olmaktan kurtarma gayretlerimizin başlangıcını bugün bu toplantıyla ilan ediyoruz." dedi.

Kampanya kapsamında, Türkiye'nin 81 ilinden 81 tırın Halep'e yardım için yola çıkacağını aktaran Yalçın, bugün itibarıyla hazırladıkları 20 tır dolusu unu, Cansuyu Yardımlaşma Derneği, Türk Kızılayı, Deniz Feneri Derneği ve İHH'ya Halep'e ulaştırmaları için teslim edeceklerini söyledi.

Bu rakamı 1 ay içinde 81'e tamamlayacaklarını bildiren Yalçın, "Halep büyük bir hapishaneye, bir açlık kampına, bir işkence kampına dönüşmüş durumda. Bir taraftan bombalar yağıyor, bir taraftan açlık insanları vuruyor. Bir an önce insanların temel ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor. Bizler Memur-Sen, Kızılay, İHH, Cansuyu Derneği ve Deniz Feneri olarak ilk aşamada Halep'e 81 tır un ulaştırmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

Yalçın, 81 ilde gerçekleştirecekleri basın açıklamalarıyla Halep'e ilişkin duyarlılığı tetiklemeye çalışacaklarını ifade ederek yarın da saat 11.00'de İstanbul'da, Tünel'den kortejle Galatasaray Lisesi'ne kadar Halep için yürüyeceklerini ve lisenin önünde de basın açıklaması yapacaklarını duyurdu.

- "İnsanlık diplomasisi alanında da özgürlükler vermeliyiz"

Cansuyu Yardımlaşma Derneği Başkanı Köylü de Türkiye'nin dost ve düşman ayrımını net olarak yapması gerektiğini vurgulayarak "Hatlarımızı biraz daha net çizmek zorundayız. En azından dostlarımızı bilmek, düşmanlarımızın düşman olduklarını belirtmek zorundayız." dedi.

10-12-2016