Mevcut sistem yoksulluğu artırıyor

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü ESAM tarafından organize edilen 25. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi'nde bir konuşma yaparak, Dünyada ki mazlumlara ya

 

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü ESAM tarafından organize edilen 25. Uluslararası Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi'nde bir konuşma yaparak, Dünyada ki mazlumlara yardım eli uzatan Cansuyu Derneği hakkında bilgi verdi.

Cansuyu Derneği’nin kuruluşu ve faaliyetleri hakkında katılımcılara bilgi veren Köylü, ‘Derneğimiz 2005 yılında Ankara’da kurulmuştur. Türkiye’de ve Dünya’da yoksullara, mağdurlara, mazlumlara, muhtaçlara, yetimlere ve özürlülere yardım etmektedir. Türkiye’nin tamamında ve 62 ülkede yardım faaliyetleri göstermektedir.’ dedi.

Cansuyu Derneği’nin “Cansuyu sizi Gerçek Muhtaçlara ulaştırır.” sloganıyla çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Köylü, ‘Derneğimiz Türkiye’deki ilk 5 yardım kuruluşu arasında yerini almıştır’ ifadelerini kullandı.

 

BU SİSTEM YOKSULLUĞU ARTIRIYOR

 

Konuşmasında Cansuyu Derneği’nin öncelikli hedefinin, yoksulları kalkındırmayı tercih etmek’ olduğuna dikkat çeken Köylü, ‘Ancak yoksulluğun ezici çoğunluğa sahip olması Sivil Toplum Kuruluşlarının münferiden ve küçük işbirlikleri ile problemi çözmesini imkânsızlaştırmaktadır. Bunun için büyük çaplı organizasyonlara ihtiyaç vardır” İfadelerini kullandı.

 “Yoksulluk, insanlık tarihi kadar eski olmakla beraber aynı zaman da hiçbir zaman eskimeyen bir sorundur. Bu sorun, her devrin kendine özgü koşulları içinde varlığını devam ettirmiştir.” diyen Köylü, ‘Bu sorunun bertaraf edilebilmesi ise yoksullukla ve yoksulluğun yol açtığı sorunlarla topyekûn bir mücadeleyi gerektirmektedir. Zira yoksulluk kaçınılmaz bir sonuç ya da ezeli/ebedi bir varlık kategorisi değil, özü itibarıyla kaynakların adil bir şekilde bölüşülememesinden kaynaklanan siyasal,  ekonomik ve kültürel bir sorundur” dedi.

‘Mevcut ekonomik ve siyasal sistemler uygulamada kaldığı sürece yoksul insanların sayısı artmaya devam edecektir.’ diyerek çözüm önerilerini de sıralayan Köylü, Ülkeler hangi ekonomik gelişmişlik düzeyinde bulunursa bulunsun gelir dağılım adaletle gerçekleşmiyorsa orada yoksulluk kaçınılmaz olarak var olacaktır.’ Diyerek dünyada ki yoksulluğun adaletsiz dağılımdan kaynaklandığına dikkat çekti.

Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü’nün yaptığı konuşma Kongre katılımcıları tarafından ilgi ile takip edildi.

30-05-2016