Nijer’e Cansuyu...

Afrika Boynuzunda Ramazan boyunca yardım çalışmalarını sürdüren Cansuyu, dünyanın en fakir ülkesi ilan edilen Nijer’i de unutmadı.

Afrika Boynuzunda Ramazan boyunca yardım çalışmalarını sürdüren Cansuyu, dünyanın en fakir ülkesi ilan edilen Nijer’i de unutmadı.

Yılın 12 ayı açlık  ve susuzlukla mücadele eden Nijerde hayat her zaman zor. Kolaylaştırmak için bölgede su kuyuları da açan Cansuyu, Ramazan ve Kurban organizasyonlarında da Nijer bakiyesini her zaman ayrı tutmaktadır.

Cansuyu ekipleri bir yandan kuraklığın vurduğu bölgede çalışmalarını yaparken diğer yandan da dünyanın en fakir ülkesi Nijerdeydi. Başkent Niamey ve çevresinde çalışmalar yürüten ekip binlerce aileyle Ramazan sevinci yaşadı. İftarlar düzenleyip kumanyalar dağıtan ekiplerimiz, kendilerine emanet edilen fitreleride sahiplerine elden teslim etme imkanı buldu.

Harabounda, Bobiel, Djidah, Kouzatagvi, ve Gamkalle bölgelerinde çalışmalarını sürdüren ekip Ramazan boyunca yardımlara devam edecek.

Nijer ekibinden Cansuyu Derneği Ankara Temsilcisi Şükrü Gök, gördüklerini anlatırken duygulu anlar yaşadı, yaşattı. Bizim açlığı ve susuzluğu bilmediğimizi saöyleyen Gök, “Evimizde su aktıkça susuzluk nedir buradakiler kadar bilmek mümkün olmayacak. Yiyecek bir lokma bulabilmenin nasıl bir şükür sebebi olduğunu ben burada gördüm.” Dedi.

Djidah bölgesinde karşılaştığı bir olayı aktaran Gök, bölgedeki müslüman halkın hassasiyetine de hayran kaldığını ifade etti. “Yardım gelecek diye sıraya geçmiş insanlar. Bizi gördüklerinde dağılmaya başladılar. Üzerimizde yeleklerimiz yoktu. Dağıtacağımız malzemeleri taşıyorduk. Yardım almadan neden gittiklerini sordurduk. Bizi hristiyan zannetmişler. Aç olmalarına rağmen böyle bir tavır ortaya koymaları beni çok etkiledi. Hemen geri döndürdük onları. Yeleklerimizi giydik. Tekrar sıra oldular. Ama bu sefer içleri rahattı. Bu rahatlıklarını yüzlerinden okumanız mümkün oluyordu.”

Cansuyu bölgede çalışmalarına devam ediyor.

02-01-2013