Pankisi Vadisinde Kurban sevinci

Cansuyu Derneği’nin Kurban Bayramı’nda başlattığı yardım seferberliğinin duraklarından birisi de Çeçenistan-Gürcistan sınırında bulunan Pankisi vadisi oldu.

Cansuyu Derneği’nin  Kurban Bayramı’nda başlattığı yardım seferberliğinin duraklarından birisi de Çeçenistan-Gürcistan sınırında bulunan Pankisi vadisi oldu. Rus işgali altındaki Çeçenistan’dan kaçarak sınırdaki Pankisi Vadisi’ne sığınan Çeçenlerle birlikte kurban kesen Cansuyu ekibi, aynı zamanda bölgedeki fakir halka ve yetim çocuklara da yardımda bulundu.

Cansuyu ekipleri Çeçenistan’da devam eden Rus işgali sebebiyle ülkelerine dönemeyen ve Pankisi Vadisinde büyük zorluklar içerisinde hayatlarını sürdürmeye çalışan Çeçen mültecilerin tamamına yönelik kurban eti yardımı gerçekleştirdi. Cansuyu ekibi burada kalan yaklaşık 3000 aile ve 15000  Çeçen mülteci ile diğer ihtiyaç sahipleri için 198 adet büyükbaş  kurban kesti ve Pankisi vadisinde buluna bütün ailelerin evlerine et girdi. Kurban etlerinden alan aileler, kendilerini unutmayan hayırsever Türkiye halkına teşekkür ettiler.

Pankisi neresidir?

Pankisi, Gürcistan'ın kuzeydoğusunda Borbalo dağından Alazani nehri boyunca uzanan 34 kilometrelik bir vadi. Pankisi Vadisi, adını geçen yıllarda yaşanan çok sayıda faili meçhul cinayet ve adam kaçırma olaylarıyla duyurmuş bir bölge. Kimine göre geçit, kimine göre boğaz, kimine göre de vadi... Gürcistan`ın Çeçenistan ile sınırında yer alan, başkent Tiflis`in 150 kilometre kuzeydoğusundaki Pankisi adlı bu eşsiz coğrafi ve stratejik mahal.

Gürcistan'ın kamu gücü olarak elinin çok fazla uzanamadığı Pankisi'de, Çeçen ve İnguşlar'la akraba olan yani Vaynagh grubunda yer alan Kistler yaşıyor. Kistler kendi aralarında anadillerini kullanıyorlar. Vadideki okullarda ise eğitim dili Gürcüce. Gürcistan'da azınlık olmalarına karşılık Gürcüce öğrenme konusunda bir direniş eğilimi söz konusu değil.

Burada yaklaşık 15000 bin insanın yaşadığı yedi Kistin köyü var: Duisi, Dzhokolo, Kvemo Omalo, Birkyani, Dzibakhevi, Şua Halatsani ve Zemo Halatsani.

Bazı Rus kaynaklarına göre 1830'larda Kafkas savaşı ivme kazandığında kendilerine daha sonra Gürcüler tarafından "Kistin" adı takılacak olan bazı Çeçenler, Terek'e akan Kistinka nehrinden Gürcistan'ın kuzeydoğusuna düşen Pankisi  Vadisi'ne geldiler.

02-01-2013