Türkiye'den Cibuti'ye insani yardım

Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Yavuz, 2013'ten bu yana Türk STK'ların Cibuti'ye yapmış olduğu insani yardımın 2,5 milyon Amerikan dolarını geçtiğini söyledi.

Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Yavuz, 2013'ten bu yana Türk STK'ların Cibuti'ye yapmış olduğu insani yardımın 2,5 milyon Amerikan dolarını geçtiğini söyledi.  

 

Türkiye'nin Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 2 yıldır Cibuti'ye Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Kızılay, AFAD, Türkiye Diyanet Vakfı, Hasene Derneği, Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, İHH İnsani Yardım Vakfı ve diğer yardım kuruluşları tarafından yapılan yardım tutarının 2,5 milyon ABD dolarını aştığını belirtti.

 

 Yardımların, Cibuti halkı tarafından sevinç ve dua ile karşılandığını ifade eden Yavuz, "Tüm bu yardımlara destek veren kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Özellikle ramazan ayında halka ve yetimlere yapılan ilaç, elbise, gıda , kırtasiye yardımları ve devletimiz tarafından hediye edilen ambulansların bu dönemde yapılmış olması güçlü bir Türkiye algısı ve sevgisi oluşturmuştur. Bu durum ilişkilerimizi her alanda güçlü kılmaktadır ve halklarımız arasında şefkat, merhamet ve kardeşlik medeniyeti tesis etmiş durumdadır" dedi.

 

 Öte yandan Türk STK ve yardım kuruluşlarının Cibuti'ye Ramazan yardımları devam ediyor.

 

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Türkiye Diyanet Vakfı, Hasene Derneği ve İHH tarafından Cibuti’nin Merkezi başta olmak üzere Ali Sabih, Dikhil, Arta, Tacura ve Obock şehirlerinde ve köylerde yaşayan ihtiyaç sahiplerine gıda paketleri ulaştırıldı.

 

(AA)

14-07-2015