Van’dan Suriye’ye kardeşlik kervanı

Anadolu Gençlik Derneği ile Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası mülteci durumuna düşen ve Türkiye’nin değişik yerlerinde bulunan Suriyeli i

Anadolu Gençlik Derneği ile Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Suriye’de yaşanan iç savaş sonrası mülteci durumuna düşen ve Türkiye’nin değişik yerlerinde bulunan Suriyeli insanlar için ortaklaşa bir yardım kampanyası başlattılar.

Van’da kampanyayla ilgili çalışmaları yürütecek olan AGD Yönetim Kurulu Üyesi Hayrullah Kuşman, Anadolu Gençlik Derneği hizmet binasında bir basın açıklaması yaptı. Burada konuşan Kuşman, Suriye’de ‘Arap Baharı’ denilen süreçte Mart 2011’de başlayan gösterilerin yerini bitmek bilmeyen bir kaos ve çatışma ortamına bıraktığını söyleri. Dördüncü yılını doldurmak üzere olan çatışmalarda Mart 2011 itibariyle 22 milyon nüfusu olan Suriyelilerin yarısının zorunlu göçe maruz kaldığını ifade eden Kuşman, “Evini, yerini, yaşadığı şehri terk etme zorunda kalan Suriyelilerin yüzde 75’i kadın ve çocuklardan oluşuyor. Suriyelilerin büyük çoğunluğu yine Suriye içerisinde yer değiştirirken, yaklaşık 3 milyon Suriyeli komşu ülkelere sığındı.

Yaşanan çatışmalar nedeni ile zorunlu olarak ülkemize sığınan yaklaşık 2 milyon Suriyeli bulunmaktadır. Resmi açıklamalara göre 10 ilimizde yer alan 23 kampta 6 Ocak 2015 itibariyle 228 bin 433 Suriyeli bulunuyor. Yine resmi açıklamalara göre Kobani’den ya da diğer adıyla Ayn el Arab’dan gelen 194 bin 290 mülteci bulunuyor. Herhangi bir kampta yer almayan yaklaşık 1,5 milyon mülteci kendi başlarının çaresine bakmak durumunda.

Çatışma ortamından kaçan Suriyeli mülteciler, bir an evvel ülkelerinde barışın tesis edilmesini ve geri dönmeyi beklerken, dördüncü yılı dolmak üzere olan çatışmalar bitmek bilmiyor. Bu durum Suriyeli mültecilerin içinde bulundukları şartları giderek zorlaştırıyor. Suriyeli mültecilerin ekonomik, sosyolojik ve psikolojik sorunları her geçen gün daha da artıyor. Özellikle çocukların yaşadığı travmalar kaygı verici boyutlardadır. Yapılan tüm yardımlara rağmen kış mevsiminin henüz bitmediği bugünlerde Suriyeli mültecilerin, özellikle çocukların ve kadınların durumu endişe vericidir. Suriyeli mültecilerin kış koşullarında en azından hayatta kalmalarını kolaylaştıracak acil yardımlara ihtiyacı vardır.

Bizler Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak tüm Türkiye’deki şubelerimiz ve temsilciliklerimiz vasıtasıyla Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin 31 Ocak - 28 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenleyeceği yardım kampanyasının yaygın ve etkili bir çalışma olması için seferber olacağız. Suriyeli mültecilerin ihtiyaç duydukları yardım malzemeleri ise; battaniye, giyecek, özellikle çocuklar için kışlık giyecekler, gıda, küçük çocuklar için biberon ve mama, çocuk bezi, ilaç, diş macunundan el sabununa kadar temizlik malzemesi, elektrikli ısıtıcı, soba, kömür, özellikle kamp dışında yaşayan Suriyeliler için halı ve mutfak malzemeleri, ev eşyaları ve kira yardımı, çocuklar için oyuncak ve kırtasiye malzemesidir.

Duyarlılık sahibi herkesi şubat ayı boyunca sürdürülecek olan bu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz. Yardımlar renk, dil, ırk ve inanç ayırt etmeksizin ihtiyaç sahibi olan her Suriyeliye en güzel şekilde ulaştırılacaktır” dedi.

10-02-2015